Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Papa Françesku nga Iraku: E padenjë që dikush lakmon për biznesin e tij gjatë pandemisë

06/03/2021 - 15:04

Gjatë një tubimi ndërfetar në Irak, Papa Françesku deklaroi se në një kohë kur bota është prekur nga kriza ekonomike për shkak të pandemisë, është e padenjë që njerëzit të mendojnë me lakmi vetëm për bizneset e tyre.

Papa tha se nuk do të ketë paqe pa ndarjen e të mirave të përbashkëta.

"Është e padenjë që, ndërsa të gjitha të gjithë jemi të prekur nga kriza pandemike, dhe veçanërisht këtu, ku konfliktet kanë shkaktuar kaq shumë mjerim, disa të mendojnë me lakmi për bizneset e tyre. Nuk do të ketë paqe pa ndarjen e të mirave të përbashkëta dhe pa bamirësi, pa një drejtësi që siguron barazi dhe pa një promovim për të gjithë. Nuk do të ketë paqe pa popuj që u shtrijë dorën popujve të tjerë. Nuk do të ketë paqe për sa kohë që aleancat janë kundër dikujt, sepse aleancat e njërës kundër tjetrës vetëm rrisin ndarjet mes popujve. Paqja nuk kërkon fitues ose humbës, por vëllezër dhe motra, të cilët, me gjithë keqkuptimet dhe plagët e së kaluarës, kalojnë nga konflikti në unitet", tha ai.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministri i Shëndetësisë i Austrisë, Rudolf Anschober, tha se jep dorëheqje nga pozita, pasi ndihet i rraskapitur nga lufta me pandeminë e

Në 24 orët e fundit në Itali kanë humbur jetën 476 qytetarë si pasojë e koronavirusit.

Agjencitë shëndetësore të SHBA rekomanduan të martën ndërprerjen e përkohshme të përdorimit të vaksinës me një dozë të vetme Johnson &amp

Ministri i Shëndetësisë i Austrisë, Rudolf Anschober, tha se jep dorëheqje nga pozita, pasi ndihet i rraskapitur nga lufta me pandeminë e

Pandemia COVID-19 është në një fazë kritike, tha të hënën Organizata Botërore e Shëndetësisë. Pas rënies së rasteve dhe të vdekjeve në fi

Gjatë 24 orëve të fundit në Itali janë regjistruar 9.789 persona të infektuar, shumë më pak krahasuar me një ditë më parë, ku vendi regji

Efektet e pandemisë së virusit Corona i kanë goditur gratë në mënyrë joproporcionale, sipas një raporti kthjellues të Amnesty Internation

Shifra të larta infektimesh janë regjistruar në Itali në 24 orët e fundit, ku 15.746 persona kanë rezultur pozitivë me COVID-19.

Krerët e partive CDU dhe CSU kërkojnë që çështja e kandidatit për kancelar në zgjedhjet e ardhshme nga partitë e Unionit të zgjidhet sa m

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson nuk do të marrë pjesë në funeralin e Dukës së Edinburgut, i cili do të mbahet të shtunën