Papa i lutet zotit në sheshin e zbrazët: Jemi të gjithë në të njëjtën varkë, duhet t'u japim rremave së bashku

27/03/2020 - 19:16

Papa Françesku mbajti sot një lutje speciale në sheshin e zbrazët të Shën Pjetrit duke i kërkuar Zotit përfundimin e pandemisë së koronavirusit.

Transmetimi i drejtpërdrejtë filloi në orën 17:00 dhe zgjati rreth një orë, që përkon me perëndimin e diellit.

Papa tha gjatë lutjes se zoti nuk do e lërë njerëzimin në mëshirën e stuhisë së koronavirusit.

"Kuptuam se jemi në të njëjtën varkë, të gjithë të brishtë dhe të çorientuar, por në të njëjtën kohë të rëndësishëm dhe të domosdoshëm, të gjithë bashkë duhet të lëvizim rremat"- tha papa në sheshin Shën Pjetër, totalisht të zbrazët.

Ndërsa papa thonte lutjen e tij, në sfond dëgjohej zhurma e shiut dhe zëri i pëllumbave. Një situatë kjo e pazakontë. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Padyshim që ky mund të quhet lajmi më i mirë në këto 3 muaj të vështirë.

Ka pësuar një tjetër ulje numri i viktimave në Itali si pasojë e pandemisë së koronavirusit.

Autoritetet në Moskë i lehtësuan masat e izolimit kundër koronavirusit, edhe pse numri i rasteve vazhdon të rritet.

Shumë vende të BE-së pritet të hapin kufijtë dhe lehtësojnë kufizimet për Coronën.

Një aksident ajror në Itali u ka marrë jetën dy notarëve të talentuar italianë.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do ta shpallin grupin antifashist “ANTIFA” një organizatë terroriste.

Në 24 orët e fundit numri i viktimave me koronavirus në Itali ka pësuar ulje, ku janë shënuar 75 të vdekur si dhe 355 të infektuar më shu

Numri i rasteve të prekura me koronavirus në gjithë botën e ka tejkaluar shifrën 6 milionë, sipas të dhënave të Universitetit John Hopkin

Bashkimi Evropian u ka bërë thirrje Shteteve të Bashkuara që të shqyrtojnë sërish vendimin për ndërprerje të bashkëpunimit me Organizatën

Kryeministri rumun, Ludovic Orban është gjobitur 600$ për duhanpirje në ambient të mbyllur dhe mbajtje të takimit në ndërtesën e qeverisë