Paralajmërimi i FBI: Kujdes nga testet e rreme të antitrupave për koronavirusin

30/06/2020 - 09:20

Mashtruesit vazhdojnë të përfitojnë nga dezinformatat rreth koronavirusit duke ofruar teste të rreme të antitrupave, paralajmëroi FBI, gjë e cila sipas këtij institucioni, mund të përdoret për të vjedhur informacione personale.

Sipas mediave të huaja, FBI tha këtë muaj që mashtruesit janë duke ofruar teste të rreme ose të pabotuara të antitrupave dhe ua tregtojnë njerëzve për të vjedhur numrat e Sigurimeve Shoqërore ose informacionin e sigurimeve shëndetësore.

Testet e antitrupave përdoren për të përcaktuar nëse dikush ishte infektuar me COVID-19 në të kaluarën dhe që nga atëherë ka zhvilluar antitrupa, të cilat mbrojnë trupin të mos infektohet përsëri me Covid-19.

Në këtë drejtim, Administrata e Ushqimit dhe e Barnave në SHBA ka aprovuar disa teste të antitrupave, dhe të gjitha ato janë testuar më parë nga Instituti Kombëtar i Kancerit të Institutit Kombëtar ose një agjenci tjetër qeveritare.

Por, siç shkruan CNN, nuk është e thjeshtë ta bësh atë dallim kur të ofrohet një test i antitrupave përmes telefonit.

Ndaj, në këtë drejtim, FBI tha që ofrimi i një testi në një mënyrë të tillë është një shenjë që tregon se duhet pasur kujdes.

Laboratorët testojnë pacientët që e kërkojnë atë, dhe nëse tregtarët ofrojnë teste falas, kjo është një sinjal për alarm.

Paralajmërime të tjera përfshijnë reklama të shënjestruara në media sociale, e-mail ose thirrje telefonike të pakërkuara – nëse ju ofrohet një provë pa shprehur interes përmes mjekut tuaj, thoni jo, tha FBI.

Dhe nëse keni marrë thirrje personale, tekste ose postë elektronike nga njerëz të panjohur duke ju thënë që qeveria kërkon që ju të bëni një test antitrupi, kjo nuk është as e vërtetë. Testet e antitrupave janë vullnetare.

Gjithashtu, para se të bini dakord me ndonjë test të antitrupave, FBI rekomandon të bisedoni me mjekun tuaj – ata duhet të dinë për testet që janë aprovuar nga FDA dhe konsiderohen të sakta.

FBI gjithashtu sugjeron përdorimin e laboratorëve të mirënjohur të aprovuar nga sigurimi juaj shëndetësor dhe asnjëherë të mos ndani informacione personale me askënd përveç ofruesit tuaj të kujdesit shëndetësor.

Testet e antitrupave për koronavirus nuk janë gjithmonë të besueshme siç janë, sepse nuk është e qartë se kur antitrupat për coronavirus zhvillohen në trup ose nëse çdo pacient i prekur me koronavirus do të zhvillojë antitrupa fare.

Por testet mund të bëhen një tregues i rëndësishëm i përhapjes së virusit kur shkencëtarët t'u përgjigjen disa pyetjeve të vazhdueshme.

Madje, siç shkruan më tej, edhe testet e antitrupave për koronavirus të aprovuar nga FDA mund të jenë të pasakta deri në 50% të kohës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pandemia e koronavirusit “do të përkeqësohet” nëse qeveri të caktuara nuk ndërmarrin hapa vendimtarë për të frenuar përhapjen e sëmundjes

Një ligjvënës në Iran ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Lajmi bëhet i ditur nga mediat ndërkombëtare.

Autoritetet shëndetësore italiane bëjnë me dije se në 24 orët e fundit janë konfirmuar pozitivë 169 persona me Covid-19 dhe 13 kanë ndërr

Më shumë se 35 mijë persona kanë vdekur nga Covid-19 në Meksikë.

Në Poloni kanë dalë rezultatet e para të Exit Polleve për zgjedhjet presidenciale.

Florida raportoi të dielën një rritje rekord me më shumë se 15 mijë raste të reja me COVID-19 brenda 24 orësh.

Shifrat e vdekjeve në Itali prej COVID-19 vijojnë të jenë të ulëta, ku gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 9 persona dhe kanë rez

Papa Françesku, përkundër asaj që pritej, ka komentuar ngjarjen që po bën shumë bujë në Turqi.

Shtetet e Bashkuara kanë shënuar një rekord të ri prej 66 mijë rastesh të reja me koronavirus të shtunën.