Paralajmërimi i Koresë së Veriut: Kujdes nga pluhuri i verdhë, mund të sjellë nga Kina koronavirusin

23/10/2020 - 11:51

Koreja e Veriut ka paralajmëruar qytetarët e saj të qëndrojnë brenda për shkak të frikës se “pluhuri i verdhë” që vjen nga Kina mund të sjellë koronavirusin.

Rrugët e kryeqytetit u raportuan të ishin praktikisht të zbrazët të enjten pas paralajmërimit, raporton BBC.

Shteti më i izoluar, pretendon se aty nuk ka koronavirus, por ka qenë në gatishmëri të lartë që nga janari me mbyllje të rreptë të kufijve dhe kufizime të lëvizjes.

Deri tani nga ekspertët nuk bëhet një lidhje midis reve të sezonit të pluhurit dhe Covid-19.

Sidoqoftë, Koreja e Veriut nuk është i vetmi vend që bën këtë paralajmërim. Edhe Turkmenistani pretendonte se pluhuri i mbushur me viruse ishte arsyeja që qytetarëve u thuhej të vinin maska.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

I shoqëruar nga Zonja e Parë, Donald Trump la këtë të mërkurë Shtëpinë e Bardhë, duke shënuar kështu fundin e Presidencës së tij.

Kina ka hedhur poshtë një deklaratë të Shteteve të Bashkuara se Pekini është fajtor për gjenocidin kundër ujgurëve etnikë dhe minoritetev

Presidenti iranian, Hassan Rohani i ka bërë thirrje presidentit të zgjedhur amerikan, Joe Biden, që Shtetet e Bashkuara të kthehen në mar

Drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus deklaroi se shpërndarja e pabarabartë e vaksin

Italia është e gatshme të ndërmarrë veprime ligjore kundër Pfizerit gjatë ditëve të ardhme për shkak të ngadalësimit që kompania amerikan

Deklaratat e ditës së djeshme të ministrit të Jashtëm grek, Nikos Dendias, se Greqia ka të drejtën të zgjerohet me 12 milje në jug dhe li

Presidenti amerikan Donald Trump, në një fjalim lamtumire të bërë publik të martën, bëri thirrje për lutje për administratën e re të Pres

Presidenti i zgjedhur Joe Biden mbështet një paketë lehtësimi ekonomik me vlerë 1.9 trilionë dollarë për vendin e goditur nga pandemia nj

Komisioni Evropian po synon të vaksinojë kundër COVID-19 të paktën 70 për qind të popullsisë së rritur të BE-së deri në qershor, tha zëve

Disneyland Paris, destinacioni i parë turistik privat në Europë, ka shtyrë datën e rihapjes më 2 prill, për shkak të krizës shëndetësore