Parashikimi i tmerrshëm i ekspertëve për provincën më të madhe të Kanadasë

03/04/2020 - 21:20

Provinca më e madhe në Kanada ka bërë parashikimet e saj “të tmerrshme” mbi ndikimin e koronavirusit. Ontario, e cila ka një popullsi prej rreth 15 milion banorësh, ose rreth 42% të popullsisë së Kanadasë, thotë se nga 3,000 deri në 15,000 njerëz mund të vdesin deri në fund të pandemisë nëse nuk zbatohen masa të rrepta, raporton BBC.

Ekspertët shëndetësorë vlerësuan se 1.600 njerëz do të vdesin deri në fund të prillit.

Për krahasim, rreth 1.300 njerëz vdesin çdo vit nga gripi i zakonshëm.

Krahina ka mbyllur të gjitha shkollat, restorantet, baret dhe bizneset dhe shërbimet jo thelbësore. Grumbullimet mbi pesë persona janë të ndaluara.

Nëse këto masa nuk do të ishin miratuar, Covid-19 mund të kishte vrarë 100,000 persona, thanë ekspertët.

Deri tani janë shënuar rreth 3,255 raste të infektuarisht dhe 67 vdekje në Ontario, dhe 11,747 raste pozitive dhe 152 vdekje në të gjithë vendin, sipas të dhënave të qeverisë federale.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në një ceremoni solemne të hënën, me rastin e Ditës së Përkujtimit, Presidenti Donald Trump zhvilloi homazhe për të nderuar amerikanët e

Numri i viktimave nga koronavirusi është rritur në 24 orët e fundit në Itali, ku humbën jetën 92 persona, nga të cilët 34 ishin vetëm në

Belgjika nuk do të vendosë më masa të rrepta izolimi edhe në rastin e një vale të dytë të koronavirusit, deklaroi ministri i Brendshëm, P

Një betejë e fortë po luftohet në laboratorët hulumtues të të gjitha vendeve më të përparuara: nga Kina në Shtetet e Bashkuara, Izraeli,

Duke nisur nga korriku, Spanja do të hapë hap dyert për turistët e huaj.

Kryeministri japonez, Shinzo Abe, ka hequr gjendjen e jashtëzakonshme të vendit, duke i dhënë fund kufizimeve në rajonet ku vendimi ishte

Gjermania është një ndër vendet e suksesshme në luftën ndaj koronavirusit.

Në stereotipet e armikut të qeverisë amerikane nën Donald Trump bën pjesë si Venezuela, ashtu edhe Irani.

Presidenti i Austrisë, Alexander Van der Bellen, ka kërkuar falje pasi shkeli orarin e lëvizjes për shkak të pandemisë.

Një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë e krahasoi mënyrën se si e trajtoi Kina çështjen e koronavirusit me fshehjen që Bashkimi Sovjetik