Parashikimi i zymtë nga Italia për koronavirusin

20/03/2020 - 14:38

“Parashikimet për pikun e koronavirusit i bëjnë ekspertët, sigurisht është mirë t’i bësh, por më pas duket parë nëse ato konfirmohen. Ndoshta pikun nuk do ta arrijmë javën e ardhshme, por pas dy javësh”.

Kështu u shpreh sot kreu i Mbrojtjes Civile në Itali, Angelo Borrelli, gjatë një interviste për Rai Radio2, gjatë emisionit “I Lunatici”.

“Të gjithë thonë se po shkojmë drejt pikut dhe shpresojmë që të vijë një orë e më parë”, shtoi Borrelli, raporton La Repubblica.

“Optimizmi dhe shpresa duhet të na vijnë nga sjelljet e bashkëkombësave tanë. Duhet kujdes maksimal, duhen evituar daljet. Është e domosdoshme për të frenuar rastet e reja. Duhen shmangur kontaktet njerëzore dhe duhet lëvizur sa më pak të jetë e mundur. Mos dilni nga shtëpia, vetëm nëse është e domosdoshme. Epidemiologët na thonë se nëse ne vazhdojmë me jetën tonë të mëparshme, përqindja e të prekurve nga koronavirusi është shumë e lartë. Për këtë nevojiten masa si ato që u morën në Kinë”,- tha më tej Borrelli.

Italia regjistroi dje 427 të vdekur, ndërsa numri i të vdekurve arriti 3405, duke kaluar numrin e personave që humbën jetën në Kinë nga koronavirusi. Ndërkohë, në total që nga dita e parë e shfaqjes së koronavirusit në Itali, numri i personave të prekur është 41.035.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Zviceranët do të vendosin të dielën me referendum nëse do të braktisin marrëveshjen e lëvizjes së lirë të njerëzve me Bashkimin Europian.

Në Pulia të Italisë është bërë një studim që pritet të shmangë trajtimin e kancerit me kimioterapi.

Administrata Trump ka propozuar të eliminojë “kohëzgjatjen e statusit” për vizat për studentët ndërkombëtarë, vizitorët e programeve të s

Të paktën 22 studentë të Forcave Ajrore të Universitetit të Kozhedub në Ukrainë, kanë ndërruar jetë si pasojë e një incidenti ajror.

Presidenti rus Vladimir Putin ka propozuar një marrëveshje me Shtetet e Bashkuara për të shmangur ndërhyrjen në zgjedhje dhe çështje të t

Numri i të vdekurve nga COVID-19 në të gjithë globin mund të dyfishohet para se një vaksinë e suksesshme të përdoret gjerësisht – dhe mun

Miliona artikuj të falsifikuar, përfshirë 27 milionë maska të fytyrës, janë konfiskuar në Evropë.

Edhe pse Organizata Botërore e Shëndetësisë e ka lavdëruar publikisht Italinë për menaxhimin e situatës së përhapjes së pandemisë në muaj

Katër persona kanë mbetur të plagosur, dy prej tyre në gjendje të rëndë në një sulm me armë të ndodhur në Paris.

Një oficer policie është qëlluar për vdekje në një stacion policor në qytetin e Croydon të Anglisë.