Paris, shtyhet rihapja e Disneyland për shkak të COVID-19

19/01/2021 - 19:38

Disneyland Paris, destinacioni i parë turistik privat në Europë, ka shtyrë datën e rihapjes më 2 prill, për shkak të krizës shëndetësore që ka përfshirë kontinentin, sipas një komunikate të publikuar sot në llogarinë e saj në Twitter.

Disneyland Paris, destinacioni i parë turistik privat në Europë, ka shtyrë datën e rihapjes më 2 prill, për shkak të krizës shëndetësore që ka përfshirë kontinentin, sipas një komunikate të publikuar sot në llogarinë e saj në Twitter.

“Duke marrë parasysh situatën shëndetësore aktuale në Europë, Disneyland Paris nuk do të hapet më 13 shkurt ashtu si ishte njoftuar më herët”, theksoi i njëjti burim.

“Nëse kushtet e mundësojnë këtë, ne do ta rihapim Disneyland Paris më 2 prill 2021”, shtoi burimi.

Megjithatë, kjo datë “ka të ngjarë të ndryshojë” në varësi të kontekstit shëndetësor, paralajmëron parku.

Pas ndërprerjes së aktivitetit të saj mes 13 marsit dhe 15 korrikut, Disneyland Paris, që punëson 17 000 personanjerëz, është mbyllur përsëri që nga 30 Tetori.

Drejtoria e këtij parku nuk parashikon një kthim të aktivitetit në normalitet (ekuivalente me 2019) para vitit 2022, sipas një burim sindikal i treguar në dhjetor.

Globalisht, grupi Disney planifikon të shkurtojë 32 000 vende pune në aktivitetet e tij në lidhje me parkun zbavitës deri në fund të gjysmës së parë të 2021, përfshirë 28 000 në SHBA, për shkak të ndikimit të epidemisë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Italia vijon të ketë shifra të larta ditore të rasteve me Covid-19.

Më shumë se 90% e popullit amerikan besojnë se Shtetet e Bashkuara mund të kenë presidenten e tyre të parë grua, kjo thënë sipas një sond

Kancelarja Merkel mendon, se në kohën e koronavirusit shpesh gratë janë më të ngarkuara.

Miliarderi francez Olivier Dassault ndërroi jetë pasditen e sotme, pasi helikopteri ku po udhëtonte u rrëzua.

Një ligjvënës i partisë së kancelares gjermane Angela Merkel tha të dielën se ai do të lëshojë vendin e tij në parlament dhe do të largoh

Autoritetet shëndetësore në Itali bëjnë me dije se në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 207 persona nga COVID-19, ndërsa janë shënuar 20

Teksa e gjithë bota ka presuar dëme të mëdha ekonomike për shkak të pandemisë COVID-19, Kina, vendi ku u konfirmuan raste e para, duket s

Autoritetet austriake kanë pezulluar injektimet me një seri të vaksinave kundër COVID-19 nga AstraZeneca, si një masë paraprake, derisa p

Projektligji i presidentit amerikan Joe Biden, për tu ardhur në ndihmë amerikanëve që të përballen me pasojat e pandemisë së koronavirusi