Parlamenti britanik ndalon Brexit pa marrëveshje

04/09/2019 - 19:38

Parlamenti britanik ka miratuar ditën e sotme aktin që ndalon me ligj daljen e Britanisë nga Bashkimi Evropian pa një marrëveshje, lëvizje kjo që mund të detyrojë kryeministrin Johnson të verë në jetë “kërcënimin” e tij për të kërkuar zgjedhje të parakohshme më 15 tetor.

Ky ligj u miratua me votat e ligjëvënësve të opozitës dhe një pjesë të konservatore, duke kaluar me 329 vota pro dhe 300 kundër.

Nëse ky ly ligj kalon dhe në votimin e dytë, atëherë ai do të detyrojë kryeministrin për zgjatjen përtej 31 tetorit të afatit të Brexit nëse nuk arrihet një akord me unionin evropian.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

15 njerëz u vranë dhe 6 të tjerë janë shpallur të humbur pasi një digë e ndërtuar në mënyrë të paligjshme u rrëzua në një minierë ari art

Qeni antidrogë nxjerr zbuluar transportuesen e lëndës narkotike. Shtetasja angleze është kapur në autobusin e linjës Paris-Bruksel.

Nuk ka marrëveshje për Brexit, me 322 vota pro dhe 306 kundër është rrëzuar marrëveshja e Johnson me BE.

Katalonja po përjeton ditën e gjashtë të protestave të cilat nisën si reagim pas dënimit me 100 vite burg në total, të disa drejtueseve t

Mbi 500 mijë qytetarë të Katalonjës kanë protestuar për të pestën ditë radhazi pas vendimit të Gjykatës së Lartë spanjolle për të burgosu

Ovidio Guzman Lopez është arrestuar ditën e sotme nga policia, por vetëm për pak kohë pasi banda e tij e ka liruar menjëherë.

Një konflikt i ashpër ka shpërthyer në veri të Meksikës, pasi forcat e sigurisë kanë kapur një prej djemve të ish-udhëheqësit meksikan të

Franca i ka qëndruar vetos së saj kundër hapjes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Nënpresidenti amerikan Mike Pence u takua sot me Presidentin Tayip Erdogan në Turqi si pjesë e një misioni për të bindur Ankaranë të ndal

Katalonja duhet të mbajë një votim të ri për pavarësi nga Spanja, brenda dy viteve, tha kreu i qeverisë së rajonit.