Pas 7 vitesh në arrati ekzekutohet nga forcat franceze lideri i Al Kaedës në Afrikë

06/06/2020 - 13:59

Pas shtatë vitesh në arrati, forcat ushtarake franceze, kanë arritur që ta vrasin liderin e Al-Qaedas në Afrikë.

Ministrja franceze e mbrojtjes, Florence Parly ka njoftuar se Abdelmalek Droukdel është vrarë së bashku me pjesëtarët e rrethit të tij të ngushtë, gjatë një operacioni ushtarak të zhvilluar në Mali, në përpjekje që të ndalohet ushtrimi i veprimtarisë së grupeve xhihadiste.

Në një operacion të zhvilluar gjatë muajit të kaluar, është ndaluar edhe një pjesëtar i Shtetit Islamik, ndërsa Parly ka bërë të ditur, se ka pasur “sulme të ndryshme, mbi grupet terroriste”.

Ky grup ka bërë grabitje të ndryshme ndaj banorëve dhe të huajve në Afrikën Perëndimore, duke rritur rrezikun e organizatave bamirëse dhe shëndetësore, që të shkojnë në atë regjion.

Raporti për vdekjen e Droukdel, vjen pasi presidenti i Francës Emmanuel Macron dhe krerët e grupit G5 Sahel – Mauritania, Mali, Burkina Faso, Nigeri dhe Çadi, filluan një plan të ri në janar për të luftuar xhihadistët në zonë.

Franca ka pozicionuar 600 ushtarë shtesë, si pjesë e operacionit Barkhane, një operacion i vazhdueshëm kundër kryengritësve, i filluar në gusht të vitit 2014 dhe i udhëhequr nga francezët.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri italian, Giuseppe Conte e gjykoi të mundur që gjendja e jashtëzakonshme, e shpallur për shkak të pandemisë së COVID-19 dhe q

Dy ditët e fundit në Itali janë shtuar rastet e reja me koronavirus.

Një gjykatë turke tha të premten se ka anuluar një dekret qeveritar të vitit 1934 përmes së cilit ish-katedralja bizantike e Shën Sofisë

Drejtuesit e kompanisë britanike Telekom dhe Vodafone i kanë bërë një kërkesë Komitetit të Shkencës dhe Teknologjisë së Parlamentit në Mb

Presidenti francez, Emmanuel Macron i kërkoi kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu të heqë dorë nga çdo projekt për aneksimin e terr

Një vaksinë kundër koronavirusit që po zhvillohet në Rusi po jep rezultate shumë shpresëdhënëse.

Presidentja e përkohshme e Bolivisë, Jeanine Anez ka rezultuar pozitive me COVID-19 dhe është izoluar menjëherë.

Në shumë vende ka shpërthyer një valë e dytë infektimesh me koronavirus, ndërsa në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është regjistruar një

Policia në Seul të Koresë së Jugut ka gjetur trupin e pajetë të kryebashkiakut të qytetit, i cili u zhduk të enjten.

Temperatura mesatare globale pritet të tejkalojë nivelet paraindustriale me 1,5 gradë, në të paktën një nga pesë vitet e ardhshme, sipas