Pas bllokimit, Madridi vendos shtetrrethimin e natës

23/10/2020 - 22:16

Një shtetrrethim nate do të hyjë në fuqi në Madrid midis mesnatës dhe orës 06:00 të së shtunës, kur skadon bllokim dyjavor, njoftuan sot autoritetet.

“Tubimet publike dhe private të personave, të cilët nuk i përkasin të njëjtës shtëpi, janë të ndaluara gjatë këtyre orëve”, tha qeveria rajonale.

Qeveria qendrore e Spanjës vendosi një bllokim të gjerë mbi qytetin dhe komunitetet përreth, kundër vullnetit të qeverisë rajonale, në një përpjekje për të frenuar rritjen e re të infektimeve të COVID-19.

Qyteti tani kërkon të kthehet në masat e mëparshme dhe të izolojë kryesisht vetëm ato zona me numër veçanërisht të lartë të infektimeve.

Ndërkohë, kryeministri Pedro Sanchez i ka përgatitur bashkatdhetarët e tij për muaj shumë të vështirë dhe bëri thirrje për më shumë disiplinë në përmbajtjen e virusit, me qëllim parandalimin e një bllokim të ri mbarëkombëtar.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Edhe pse presidenti aktual Donald Trump nuk e ka pranuar humbjen e zgjedhjeve presidenciale, presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuar

Kryeministri Boris Johson ka konfirmuar se Britania e Madhe më 2 dhjetor i jep fund ”Lock-Down” të dytë brenda 2020.

Në fakt të gjithë ishin pro bashkëpunimit multilateral, vetëm një person fliste për madhështinë e tij personale gjatë gjithë kohës.

Gazetarët francezë dhe organizatat për lirinë e mediave janë duke e kundërshtuar një projektligj të sigurisë në Francë, në bazë të të cil

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson ka reaguar pas publikimit të rezultateve të vaksinës së Universitetit të Oksfordit.

Numri i të prekurve nga koronavirusi në mbarë botën ka shkuar në mbi 59 milionë.

Policia lokale ka informuar se dy persona kanë ndërruar jetë, si pasojë e një sulmi me thikë në një kishë në San Jose të Kalifornisë.

Ish-Presidenti i Francës, Nicolas Sarkozy, do të dalë sot para gjykatës dhe do përballet me akuzat për korrupsion.

I dërguari special i OBSH-së për COVID-19 kritikon reagimin e Evropës ndaj pandemisë së Coronas, duke thënë se vendet nuk arritën të përf