Pas Europës, vala e të nxehtit godet ShBA-në dhe Kanadanë

20/07/2019 - 09:11

Një valë e të nxehtit afrikan do të godasë Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Kanadanë. Meteorologët thonë se kjo valë do të prekë pjesën më të madhe të shteteve në ShBA ku rrreth 200 milion njerëz do të jenë të rrezikuar nga i nxheti.

Vala do të godasë si disa vende si: New York, Washington, Boston, Kansas City, Loisville etj. Temperaturat minimale të kësaj vale të nxehti do të jenë 36 gradë celcius, ndërsa pritet që të kalohen temperaturat 45 gradë celcius.

I nxheti afrikan pritet të zgjasë disa ditë duke filluar që sot. Ekspertët bëjnë të ditur se një ndër faktorët kryesorë për rritjen e temperaturave është ngrohja globale dhe ndryshimet klimatike. Bëhet thirrje që qytetarët të konsumojnë ujë dhe lëngje të freskëta si dhe të shmangin qëndrimin jashtë në orët e pikut.

Kujtojmë që muajin e kaluar bota kaloi temperaturat më të larta në histori ku më i goditur ishtë kontinenti europian. Franca, Gjermania dhe Spanja shënuan temperatura deri në 46 gradë celcius.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një stuhi e fortë për një orë ka shkaktuar përmbytje dhe duke lënë pa energji elektrike mijëra shtëpi në Brisbane, Australi.

Ish-zëvendëskryeministri italian, njëherazi dhe ish-ministër i Brendshëm, Matteo Salvini është nën hetim për shpërdorim detyre nga prokur

Parlamenti izraelit vendosi që vendi të mbajë zgjedhje të reja më 2 Mars të vitit që po vjen, të tretat me radhë në më pak se një vit, pa

Shtetet e Bashkuara e kanë goditur Iranin me sanksione të reja që shënjestrojnë disa kompani, të cilat akuzohen për transportimin e armëv

Numri i gazetarëve të burgosur në botë mbetet afër shifrave rekord, sipas një studimi vjetor të publikuar të mërkurën nga Komiteti për Mb

Të paktën 250 gazetarë janë të burgosur në botë, ku kryeson Kina, si një vend autoritar që nuk e toleron pavarësinë e mediave, tha të mër

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, lidhur me ndarjen e Çmimit Nobel për Letërsinë shkrimtarit të diskutueshëm austriak Peter Handke,

Duke parë lëkundjet e regjistruara së fundi duket se pas Shqipërisë vala e goditjeve po lëkund Turqinë dhe Greqinë fqinje.

Një përplasje me armë për orë të tëra ka ndodhur në New Jersey në Shtetet e Bashkuara.

Bashkimi Europian ka shpërndarë plot gjashtë miliardë euro, të premtuara për refugjatët në Turqi sipas një marrëveshjeje të bërë në vitin