Pas Luçiferit vijnë stuhitë e përmbytjet… (FOTO)

Postuar: 11/08/2017 - 22:15

Vala e të nxehtit afrikan e mbiquajtur ‘Lucifer”, që prej gati dy javësh po përcëllon Europën, po ia lë vendin stuhive “biblike” që po derdhen nga qiejt. Spanja, Gjermania, e Polonia ditët e fundit janë goditur nga reshjet e fuqishme të shiut, pasi u përballën me temperaturat ekstreme mbi 40 gradë celsius.

Ishulli i Ibizës u godit nga të paktën 3 mijë rrufe në vetëm 3 orë gjatë ditës së mërkurë, me më shumë se 20 mm shi që ra në 1 orë të vetme.

Vala e të nxehtit të shkaktuar nga “Lucifer” bëri që ajri i nxehtë të “përplasej” me atë të ftohtë në lartësi duke bërë që avujt e ujit të kondensoheshin e të formonin re të mëdha stuhie, duke çuar në rrebeshe.

Moti kaotik ka shkaktuar gjithashtu breshër shkatërrues në Spanjë, ndërsa Shqipëria dhe Greqia mbeten nën pushtetin e flakëve.

E përditshmja britanike “The Sun” ka bërë një përmbledhje të fotografive të shkrepura në shtete të ndryshme nëpër Europë, për të përcjellë kushtet sa të çuditshme aq edhe ekstreme të motit nëpër kontinent.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Të paktën pesë persona janë plagosur, duke përfshirë këtu edhe një foshnjë, pasi një makinë hyri në një restorant në jug të Sindnejt në A

Policia në Spanjë ka ekzekutuar autorin e dyshuar të sulmit terrorist në Barcelonë, Mousa Oukabir.

Tre persona kanë gjetur vdekjen nga dy sulme me thika të ndodhur në një distancë kohore të shkurtër nga njëri-tjetri në Finlandë dhe Gjer

Një sulm me thikë ka ndodhur ditën e sotme në Gjermani, ku një person ka mbetur i vdekur dhe 1 tjetër i plagosur rëndë.

Barcelona, një nga vendet më të preferuara për turistët nga mbarë bota u godit dje nga një sulm terrorist, që la pas 13 të vdekur dhe qin

Grupi terrorist Shteti Islamik (ISIS) e ka marrë përgjegjësinë për sulmin vdekjeprurës të kryer sot nëpërmjet një furgoni në qytetin e Ba

Kur kanë kaluar pak orë nga sulmi i ndodhur pasditen e sotme në “La Rambla” të Barcelonës ku një person hyri qëllimisht me furgon mes tur

Pamje të reja janë zbuluar nga incidenti ku një furgon përplasi turmën e njerëzve në sheshin “Katalunja” në Barcelonë.

Një furgon ka hyrë në mes të turmës me njerëz në një zonë turistike të Ramblas në Barcelonë.

Shtetet e Bashkuara dhe Koreja e Jugut do të nisin stërvitjen e përbashkët ushtarake edhe pse Kina, aleati i vetëm i veriut komunist, kër