Pas video-skandalit, Kancelari i Austrisë kërkon zgjedhje të parakohshme

18/05/2019 - 22:28

Pas skandalit me videon e zv.Kancelarit të Austrisë Heinz-Christian Strache, Kancelari austriak ka kërkuar zgjedhje të parakohshme.

I kam sugjeruar Presidentit të Republikës që të mbahen zgjedhje të reja, sa më shpejt që të jetë e mundur”, bëri të ditur Kancelari Sebastian Kurz.

“Pas videos së djeshme, duhet të them mjaft. Mjaft është mjaft. Pjesa serioze e kësaj videoje ishte sjellja ndaj abuzimit të pushtetit, duke bërë marrëveshje me paratë e taksapaguesve, me mediat”, tha Kancelari i Austrisë, duke shtuar se ndihej i ofenduar nga kjo video.

Në videon e publikuar nga mediat gjermane “Spiegel” dhe “Süddeutsche Zeitung”, zv.Kancelari austriak Heinz-Christian Strache takohet me një investitore nga Rusia që pretendon të jetë e bija e një oligarku. Ai i kërkon asaj të blejë 50% të aksioneve të “Kronen Zeitung”, një prej të përditshmeve më të mëdha vendase, e cila do të ndryshojë linjën editoriale për të mbështetur partinë e tij. Në këmbim, ai i ofron asaj akses të gjerë në tenderat e ndërtimit të autostradave.

Pas publikimit të video-skandalit, zv.Kancelari dha dorëheqjen. Partia e tij e ekstremit të djathtë në Austri është në koalicion qeverisës me Partinë Popullore të Qendrës së Djathtë të Sebastian Kurz. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Vajza e ish-presidentit të Uzbekistanit, Islam Karimov, për një periudhë i shumë pushtetshëm përpara se të humbiste privilegjet dhe të bu

Franca do të goditet nga një valë e nxehtë gjatë kësaj jave, me temperatura që parashikohen të shkojnë mbi 40 gradë Celsius.

Pas vrasjes së Walter Lübckes, presidentit të presidiumit të Kaselit, (autoritet i landit), dy ministra federalë gjermanë, ai i Jashtëm,

Shtetet e Bashkuara kryen një sulm kibernetik ndaj sistemit kompjuterik të ushtrisë iraniane.

Një avion i vogël, që transportonte parashutistë u rrëzua në Hawaii, duke i marrë jetën të paktën 9 personave që ndodhin në bord.

Tre persona kanë humbur jetën dhe një tjetër është plagosur rëndë, pasi zjarri ka përfshirë një një ndërtesë në Paris në orët e para të m

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian paralajmëruan këdo, që fiton garën për t’u bërë kryeministër i Britanisë se marrëveshja për Brexit-in, a

Të paktën 44 persona kanë mbetur të vdekur pasi një autobus në Indi ra në një humnerë.

Riintegrimi i luftëtarëve të huaj dhe familjarëve të tyre që kanë qenë pjesë e organizatës terroriste “Shteti Islamik”, është bërë një sf