PE seancë të jashtëzakonshme më 16 dhe 17 Prill, Sassoli: Ne jemi Europë, forca jonë quhet solidaritet

03/04/2020 - 19:08

“Demokracia vazhdon të funksionojë, madje edhe me mjete të reja.” Me këto fjalë, Presidenti i Parlamentit Europian David Sassoli njoftoi vendimin e konferencës së presidentëve për të mbajtur një seancë të jashtëzakonshme plenare të Parlamentit Europian më 16 dhe 17 prill.

“Të gjitha organet e Parlamentit Europian janë duke punuar për të trajtuar emergjencën Covid-19. Dhe të gjithë janë në gjendje të mblidhen, të marrin pjesë, të debatojnë, të propozojnë dhe të votojnë", thotë Sassoli në një videomesazh.

Seanca plenare e Parlamentit Europian është e gatshme të votojë mbi “çdo propozim legjislativ ose buxhet të përgatitur në kohë nga Komisioni Evropian për të adresuar më tej situatën aktuale”.

Nw seancën plenare do të votojë për masat e reja të marra nga Komisioni Evropian për t’u përballur me urgjencën shëndetësore dhe për të diskutuar dhe azhurnuar qëndrimin e Parlamentit se si të merren me “këtë katastrofë”. Seanca do të zhvillohet në Bruksel, në vend të Strasburgut – si të gjitha seancat plenare të planifikuara midis tani deri nw shtatorit, sipas të njëjtave modalitete telematike, të parashikuara në seancën e fundit të 26 Marsit.

“Europa po reagon, ajo tregon fuqinë e veprimit të saj dhe shumë më tepër do të bëhet veçanërisht nëse merrni pjesë me ne në luftën për të mposhtur këtë virus,” vazhdon presidenti. Për të ndihmuar në luftimin e pandemisë, Parlamenti Evropian u ka ofruar autoriteteve të Brukselit, nëse është e nevojshme, një qendër të kujdesit për pacientët dhe një flotë prej 100 automjetesh. “Ne jemi të gatshëm të bëjmë të njëjtën gjë për zyrat e Luksemburgut dhe Strasburgut nëse do të kenë nevojë”, siguron Sassoli.

“Ne jemi Europë, forca jonë quhet solidaritet”, përfundon Sassoli./ Euronews.al

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë e krahasoi mënyrën se si e trajtoi Kina çështjen e koronavirusit me fshehjen që Bashkimi Sovjetik

Policia në Hong Kong ka përdorur gaz lotsjellës ndaj protestuesve, që kundërshtonin planet e Kinës për të miratuar një ligj të ri të sigu

Italia ka shënuar bilancin më të ulët të viktimave prej më shumë se 2 muajsh e gjysmë.

Instituti kinez i virologjisë në qytetin ku edhe u shfaq së pari Covid 19, ka patur tre viruse të gjalla të lakuriqëve të natës por asnjë

Qytetet gjermane janë organizuar në tubime kundër masave kufizuese që qeveria po aplikon me arsyen e pandemisë Covid-19.

Gjyqi për korrupsion ndaj kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu nis sot në një gjykatë në Jerusalem.

Pas një izolimi mbi dymujor trafiku ajror fillon aktivitetin në Europë. Por asgjë nuk do të jetë si më parë.

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Primavalle, në një periferi të Romës.

Sipas statistikave të publikuara nga Mbrojtja Civile italiane, në 24 orët e fundit janë shënuar 669 të infektuar dhe 119 viktima nga COVI

Zëdhënësja për Shtyp e Shtëpisë së Bardhë, Kayleigh McEnany zbuloi pa dashje numrin e llogarisë bankare private të Presidentit Donald Tru