Pengohet komploti për sulme terroriste gjatë natës së Vitit të Ri

Postuar: 12/12/2017 - 15:58

Shërbimi Federal i Sigurisë në Rusi tha se ka zbuluar një qelizë ekstremiste, e cila është udhëhequr nga grupi militant Shteti Islamik dhe ka planifikuar sulme terroriste në Moskë gjatë festës së Vitit të Ri dhe fushatës së ardhshme për zgjedhjet presidenciale.

Në deklaratën e lëshuar sot, Shërbimi Federal i Sigurisë tha se anëtarët e dyshuar të qelizës janë arrestuar në qarkun Odintsovo, jashtë Moskës.

Të arrestuarit janë nga Azia Qendrore dhe dyshohet se kanë financuar aktivitete terroriste, kanë rekrutuar luftëtarë për Shtetin Islamik dhe kanë bërë komplot për sulme terroriste, thuhet në deklaratë.

Sipas së njëjtit burim, qeliza është udhëhequr nga "liderë të Shtetit Islamik nga jashtë".

Zyrtarët kanë konfiskuar dy pajisje shpërthyese, dy pushkë AK-47 dhe municion, ndërsa kanë gjetur dhe kanë shkatërruar edhe një laborator për bërjen e bombave, thuhet në njoftim./REL

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Duke përfituar nga fakti që së bashku me bashkëshorten kishin shkuar në Romë, për të marrë pjesë në një meshë që Papa ka kryer me përf

   Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban po përballet me protesta që pas fitores së tij rreth tre javë më parë.

   Japonezja, Nabi Tajima e cila është vërtet dekania njerëzimit, vdiq dje në moshën 117-vjeçare, njoftoi sot një zyrtar lokal japonez.

   Një gazetar nga Nikaragua ka gjetur vdekjen pasi është goditur nga një plumb, ndërsa ishte duke realizuar një lidhje live në Facebook,

   Në prag të zgjedhjeve të parakohshme që shpalli para disa ditësh, presidenti turk Rexhep Tayyip Erdogan, gjatë një interviste që është

   Një avion me 139 persona në bord ishte në prag të tragjedisë teksa dështoi në ngritje, duke dalë nga pista.

Autoritetet afgane thonë se numri i personave të vrarë, pasi një sulmues shpërtheu eksplozivët jashtë një qendre për regjistrimin e votue

   Publikohen shënime të ish-shefit të FBI-së, James Comey, nga bisedat private me presidentit amerikan Donald Trump.

   Princi i Uellsit do të jetë udhëheqësi i radhës i Komonuelthit, njoftuan liderët e tij.

   54 persona u plagosën nga përplasja e dy trenave në Austri.