Përfshihet nga zjarri fabrika në Indi, 43 persona të vdekur

08/12/2019 - 11:17

43 persona kanë humbur jetën, pas shpërthimi të një zjarri në një fabrikë të çantave në kryeqytetin e Indisë, Nju Delhi.

Zyrtarët thonë se shumica e viktimave në fabrikën gjashtë katëshe ishin punëtorë, të cilët në momentin kur shpërtheu zjarri po flinin në dyshemenë e ndërtesës. Zjarri nisi rreth orës 5:00 apo 6:00 sipas kohës lokale.

Të paktën 16 prej 50 personave që u shpëtuan janë në spital dhe po trajtohen. Shumica e tyre raportohet se janë në gjendje stabile.

Autoritetet thonë se kanë nisur hetimet për të gjetur shkakun e zjarrit.

Zjarre të tilla janë të zakonshme në Indi, ku ndërtuesit, por edhe pronarët e bizneseve rregullisht injorojnë standardet e sigurisë kur ndërtojnë ndërtesat. Por, ky incident është ndër më vdekjeprurësit në këto vitet e fundit në Indi.

Kryeministri i Indisë, Narenda Modi tha se kjo është një tragjedi e madhe dhe shprehu ngushëllime për familjarët e viktimave./REL

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Italia dhe Austria iu bashkuan sot shumë vendeve të BE-së, të renditura me të kuqe në variantin e përditësuar të hartës së re europiane t

Presidenti republikan Donald Trump dhe rivali i tij demokrat, ish nënpresidenti Joe Biden, debatojnë të enjten në mbrëmje, hera e fundit

Franca do të shtrijë një shtetrrethim brenda ditës në dhjetëra zona të tjera në përpjekje për të ngadalësuar përhapjen e koronavirusit, k

Alarmi për një tjetër sulm terrorist u sinjalizua këtë pasdite në Francë.

Republika Çeke është duke u përballur me valën e dytë të pandemisë Covid-19, teksa numrat e të infektuarve kanë arritur në shifra rekord.

Franca është bërë vendi i dytë në evropën perëndimore që regjistron më shumë se 1 milionë infektime me koronavirus sipas universitetit Jo

Ministrja e Jashtme, Sophie Wilmès, e cila ishte kryeministrja e përkohshme e Belgjikës gjatë valës së parë të shpërthimit të koronavirus

Pandemia e koronës u krijon probleme familjeve të reja që kanë nevojë për kujdestarë për fëmijët.

Rusia dhe Irani kanë shtënë në dorë informatat e regjistrimit të votuesve amerikanë, tha në një konferencë të rrallë për shtyp kreu i shë