Përleshje të ashpra mes policisë dhe karteleve të drogës në Meksikë

18/10/2019 - 12:57

Një konflikt i ashpër ka shpërthyer në veri të Meksikës, pasi forcat e sigurisë kanë kapur një prej djemve të ish-udhëheqësit meksikan të rrjetit të drogës, Joaquín “El Chapo” Guzmán.

Luftimet janë zhvilluar për disa orë pasi Ovidio Guzmán López është gjetur gjatë një patrullimi rutinor në qytetin Kuliakan.

Në disa pamje televizive janë parë burra të armatosur me armë të rënda, duke shtënë ndaj policisë, makinave si dhe kanë djegur disa ndalesa rrugore.

Guzmán më vonë është liruar, në mënyrë që të anshkalohet dhuna, kanë thënë autoritetet.

Presidenti i Meksikës, Andrés Manuel López Obrador ka thënë se ai do të mbajë një takim me kabinetin për siguri për të diskutuar këtë incident.

Obrador është zgjedhur president pas zotimeve që ka bërë për të shkatërruar kartelet e drogës.

Ai ka krijuar një departament të veçantë për t’i luftuar pjesëtarët e këtyre rrjeteve.

Nën udhëheqësinë e El Chapos, karteli Sinaloia ka qenë furnizuesi më i madh i drogës në Shtetet e Bashkuara, kanë thënë zyrtarët.

Mirëpo pas burgosjes së El Chapos, ky kartel është thënë se kontrollohet pjesërisht nga Ovidio Guzmán, i cili akuzohet për trafikim të drogrës në SHBA.

Muaj më parë, një gjykatë në Nju Jork e ka dënuar Joaquin “El Chapo” Guzman, me burgim të përjetshëm, plus 30 vjet.

“El Chapo” është akuzuar për dërgimin e qindra tonelatave kokainë në SHBA, si dhe për konspiracion për të shpërndarë heroinë, metamfetaminë dhe marihuanë.

Ai po ashtu thuhet se ka paguar njerëz për të kryer qindra vrasje, sulme, rrëmbime dhe akte torturash.

Në vitin 2009, ai ka hyrë në listën e burrave më të pasur në botë, të përpiluar nga revista Forbes. /REL

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shirat intensiv që kanë përfshirë pothuajse të gjithë Italinë kanë sjellë probleme të mëdha në qarkullimin e mjeteve duke paralizuar shum

Bora, akulli dhe shirat e rrëmbyeshëm kanë shkaktuar ndërprerje të energjisë elektrike për dhjetëra e mijëra shtëpi në Francën juglindore

Miliona amerikanë po ndjekin seancat dëgjimore në Kongresin amerikan lidhur me procesin për shkarkimin e Presidentit Donald Trump.

Turqia ka dëbuar mbi 50.000 emigrantë nga Stambolli, përfshirë më shumë se 6,000 sirianë, që nga fillimi i një fushate kundër migracionit

Kupola e një xhamie është shembur gjatë ndërtimit në Turqi, duke bllokuar një inxhinier nën rrënoja për plot 24 orë.

Presidenti amerikan, Donald Trump, do të vizitojë Londrën në fillim të dhjetorit për të marrë pjesë në një samit të NATO-s.

Një bazë e përdorur gjatë Luftës së Ftohtë për predha bërthamore ka dalë në shitje për 400 mijë dollarë.

Koreja e Veriut përdori fjalorin më të ashpër deri tani kundër ish-zëvendëspresidentin amerikan, Joe Biden, të cilin e quajti “një qen të

Një tërmet i fuqishëm 7.1 sipas shkallës Rihter goditi Indonezinë, dhe Qendra e Paralajmërimit të Cunamit të Paqësorit lëshoi një alarm p

Ankaraja nuk do të heqë dorë nga sistemi mbrojtës raketor S-400 i Rusisë, edhe nëse e përvetëson sistemin Patriot të SHBA.