Përmbyset vendimi për dënim me vdekje ndaj sulmuesit të Maratonës së Bostonit

01/08/2020 - 08:56

Një Gjykatë federale e Apelit në Shtetet e Bashkuara ka përmbysur vendimin për dënim me vdekje ndaj Dzhokhar Tsarnaev, që ka kryer sulmin me bombë në Maratonën e Bostonit në prill të vitit 2013.

Gjykata ka vendosur më 31 korrik që një gjyqtar të mbajë një gjykim të ri rreth akuzave për të cilat ishte dënuar Tsarnaev.

Tsarnaev, me kombësi çeçene dhe amerikan i natyralizuar, ishte dënuar me vdekje më 2015 për kryerje të sulmit bashkë me vëllain e tij.

Si pasojë e këtij sulmi patën vdekur tre persona, derisa ishin plagosur më shumë se 260 të tjerë.

Ai ishte dënuar për vendosjen e një bombe të krijuar në kushte shtëpiake afër zonës së fundit të garës, si dhe për të shtëna fatale me armë zjarri ndaj një zyrtari policor tri ditë më vonë.

Tsarnaev e ka pranuar se ka kryer sulmin.

Vëllai i tij, Tamerlan Tsarnaev, ka vdekur në një betejë me armë zjarri me policinë disa ditë pas sulmit me bombë. /REL

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në vetëm shtatë ditë janë infektuar me Covid-19 mbi katër milionë persona në mbarë botën, ka bërë të ditur Organizata Botërore e Shëndeti

Situata e COVID në Bullgari po përkeqësohet dhe qeveria ka marrë masa për të parandaluar valën e dytë të COVID. 

Presidenti i Turqisë dhe kryetari i Përgjithshëm i Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AK Parti), Recep Tayyip Erdogan në lidhje me vaksin

Mëngjesin e sotëm një makinë është përplasur me murin rrethues të zyrave të kancelares Angela Merkel në Berlin duke alarmuar policinë gje

Nipi i sundimtarit të Koresë së Veriut Kim Jong-un, Kim Han-sol u pa për herë të fundit në aeroportin e Taipeit.

Një grua zvicerane kapi një grua nga qafa dhe plagosi një tjetër vajzë me një thikë të dhëmbëzuar në një dyqan në qytetin jugor zviceran

Numri i të prekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në mbarë botën ka shkuar në mbi 60 milionë.

Vatnajökull, një ndër akullnajat më të mëdha të Evropës po zhduket me ritme alarmante.

Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden, paraqiti të martën emërimet për anëtarët e parë të kabinetit të tij, që përfshijnë ish-zëvendë

Pandemia COVID-19 vijon të përhapet me ritme të shpejta në të gjithë botën, duke detyruar shumë shtete që të rikthejnë masat kufizuese.