Përmbytje masive në jug të Francës

10/08/2018 - 21:21

   Reshjet e dendura shkaktuan përmbytje masive në disa rajone të jugut të Francës. Një person rezulton i zhdukur, ndërsa autoritetet evakuuan 1600 banorë nga qytezat e Gardës, Adreshit dhe Dormës, që konsiderohet edhe si zona me e goditur.

Lumenjtë dolën nga shtrati dhe uji vërshoi në rrugët e zonave të banuara. Një 70-vjeçar dyshohet të jetë marrë nga rrjedha e fortë e ujërave teksa përpiqej të shpëtonte disa fëmijë. Uërat përmbytën edhe një kamp turistësh në një zonë pyjore.

Ministria e Brendshme e Francës ka njoftuar përmes një deklarate se 8 rajone në jug dhe juglindje janë vënë në gjendje të jashtëzakonshme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Të paktën katër persona vdiqën dhe dhjetëra të tjerë u plagosën pasi një tren u përplas pranë kryeqytetit të Marokut, Rabat.

Një aksident tragjik i ka marrë jetën një nëne të re dhe foshnjës së saj vetëm disa muajshe, teksa bashkëshorti ndodhet në gjendje të rën

Policia gjermane tha se një sulmues i armatosur në stacionin kryesor hekurudhor të Këlnit “është vënë nën kontroll” dhe se gruaja që e mo

Është ndarë nga jeta në moshën 65-vjeçare, Paul Allen, i cili bashkëthemeloi me Bill Gates kompaninë e teknologjisë Microsoft.

Skenari i një mungesë marrëveshje midis Londrës dhe BE-se në negociatat për Brexit është më e mundshme se kurrë më parë, u shpreh sot pre

Çështja e emigrantëve të kthyer në kufirin italo-francez ka ndezur përsëri polemikat mes Italisë dhe Francës.

Të paktën 6 persona humbën jetën në komunën e  L’Aude, në jug të Francës, si pasojë e shirave të rrëmbyeshëm që shkaktuan përmbytje.

Presidenti amerikan Donald Trump akuzon shkencëtarët e ndryshimeve klimatike se kanë “axhendë politike”.

Një bombë artizanale shpërtheu në portën hyrëse të degës lokale të Lega Nordit në qytezën e vogël Ala në veri të Italisë.