Përmbytjet në Venecia, Conte: Do shpallim gjendjen e jashtëzakonshme

14/11/2019 - 16:59

Italia do të shpallë gjendje të jashtëzakonshme pasi qyteti i Venecias u përfshi nga nivelet e larta të ujit prej 1.87 metra, duke përmbytur bazilikën e tij historike dhe duke shkaktuar ndërprerje të energjisë.

Më shumë se 80% e qytetit, i cili gjenden në listën e UNESCO-s për trashëgiminë botërore është nën ujë si pasojë e përmbytjeve. Kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte e përshkroi përmbytjen si një goditje në zemrën e vendit ndërsa tha se qeveria tani do të veprojë shpejt për të siguruar fonde dhe burime.

“Në Këshillin e Ministrave do të shpallim gjendje të jashtëzakonshme. Do të miratojmë dekretin për shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme. Na është kërkuar nga Presidenti i Rajonit. Kjo gjë do të na lejojë të fillojmë alokimet e para financiare sa i përket shpenzimeve të ndihmës së parë dhe kanë për qëllim rikthimin e funksionalitetit të shërbimeve. Për sa i përket restaurimit të dëmeve ekzistojnë dy faza: e para do të na lejojë të dëmshpërblejmë individët dhe operatorët tregtarë, deri në një kufi prej 5 mijë dhe 20 mijë euro përkatësisht. Këto para mund të arrijnë menjëherë. Kushdo që ka dëmtime më thelbësore do të përcaktohen në mënyrë më të qetë dhe mund të likuidohen”. ka thënë Conte.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ka një emergjencë në Oqean Viking, anija në brigjet e Siçilisë me 180 migrantë, e cila prej tre ditësh kërkon një port të sigurt.

Një nga vendet më të vonuara në Europë për rihapjen, Britania e Madhe nga sot ka lejuar funksionimin e kafeneve, bareve, restoranteve, pa

Në Itali, që nga fillimi i epidemisë së koronavirusit, të paktën 241.419 njerëz kanë kontraktuar virusin Sars-CoV-2 , ku gjatë 24 orëve t

Rusia njoftoi sot se kishte regjistruar më shumë se 10 000 të vdekur si pasojë e pandemisë së koronavirusit, një bilanc që mbetet më i ul

Disa muaj më parë, shumë njerëz mund të mos kenë dëgjuar asnjëherë për ilaçin Remdesivir.

Shtetet e Bashkuara festojnë Ditën e Pavarësisë këtë fundjavë, ndërsa po fiton vrull një fushatë për të hequr simbolet e trashëgimisë pro

OBSH u ka bërë thirrje qeverive të zgjohen dhe të impenjohen në luftën kundër koronavirusit.

Komisioni Evropian ka miratuar përdorimin e ilaçit Remdesivir, për trajtimin e COVID-19.

Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë, në 24 orët e fundit në Itali janë regjistruar 223 raste të reja me koronavirus, duke shën