Përplasje të dhunshme në fushatën europarlamentare në Itali

20/05/2019 - 14:00

Në sheshin qendror të Firencës shpërthyen përleshje, kur një grup prej rreth 2 mijë manifestuesish të majtë nuk u lejuan t’i afrohen një takimi elektoral që zhvillonte Ministri i Brendshëm, Mateo Salvini për zgjedhjet europarlamentare.

Manifestuesit mbanin në duar parulla ku Salvini akuzohej për racizëm, nacionalizëm e ekstremizëm. Kritika ndaj kreut të Lega Nord shprehu edhe komuniteti katolik, pasi shfaqjes me rruzare përpara mbështetësve në Milano, të cilëve iu drejtua me këtë mesazh…

“Unë personalisht ia besoj Italinë, jetën time dhe tuajën, zemrës së papërlyer të Marisë, e cila jam i sigurtë se do të na sjellë fitoren”.

Drejtues të shoqatave të lidhura me Kishën Katolike akuzuan Salvinin se po bën politikë duke keqpërdorur emrin e shenjtorëve. Në revistën “Familia Kristiana” shkruhet se “teksa Salvini i jepej zemrës së papërlyer të Marisë, ai shkel të drejtat e njeriut duke bllokuar hyrjen e të përvuajturve në portet italiane”. Populistët e Lega Nord kryeson sondazhet për zgjedhjet e 26 Majit të Parlamentit Europian.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ndryshimet e klimës që kanë të bëjnë me ngrohjen globale po përshpejtohen, sipas një raporti të Organizatës Botërore të Metrologjisë.

Hotelieri dhe filantropi i njohur Barron Hilton ndërroi jetë në shtëpinë e tij në Los Angeles.

Ish-zv.presidenti amerikan Joe Biden, kandidat demokrat për president në zgjedhjet e ardhshme presidenciale, ka kërkuar nga presidenti Do

Bashkimi Evropian ka thënë se negociatorët britanikë dhe ata të BE-së janë pajtuar për të vazhduar diskutimet me qëllim të finalizimit të

Presidenti amerikan, Donald Trump ka kërcënuar të premten se mund të lirojë të burgosurit e grupit militant, Shteti Islamik (IS) në kufij

Shteti Islamik mori përgjegjësinë për një nga sulmet më vdekjeprurëse kundër ushtrisë në Burkina Faso muajve të fundit, raporton faqja e

Psikologët gjermanë kanë biseduar me refugjatët që qëndrojnë në qendrat e pritjes në Lajpcig, Gjermani.

Kryeministri i Kanadasë Justin Trudeau ka shprehur keqardhjen për një fotografi të tijën në vitin 2001.

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, ka ofruar shuma të mëdha për ata që ndihmojnë në kapjen e qindra të burgosurve që janë arratisu

Kryeministri i Anglisë, Boris Johnson, u “zu ngushtë” nga një person teksa po vizitonte spitalin ‘’Whipps Cross’’.