Plasin polemikat në Itali: Mjekët marrin ujë fiziologjik në vend të vaksinës

22/01/2021 - 12:42

Në Itali kanë shpërthyer polemikat, pasi disa punonjës të shëndetësisë kanë marrë gabimisht solucion fiziologjik në vend të vaksinës anti-Covid.

Ngjarja ndodhi në spitalin e Roveretos.  L’Adige, raporton se nuk dihet saktësisht sesa mjekë dhe infermierë kanë marrë mjekimin dhe sa të tjerë ujin fiziologjik. Për këtë arsye, punonjësit e shëndetësisë do të duhet t`i nënshtrohen një testi serologjik, përmes të cilit do të mund të verifikohet se kush ka marrë dozën e vaksinës.

Personat e imunizuar atë ditë kanë qenë me qindra. Vaksinimi masiv kundër koronavirusit në Itali nisi nga fundi i dhjetorit. Në vendin e goditur rëndë nga pandemia, të parët që filluan të merrnin vaksinat ishin punonjësit shëndetësorë që filluan t’i marrin vaksinat. Politikanët dhe ekspertët paralajmëruan se do të duhen disa muaj përpara se vaksina të jetë e disponueshme për të gjithë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mbi 300 vajza janë rrëmbyer nga persona të armatosur gjatë një sulmi të radhës në një shkollë në Jangebe, Zamfara State në veriperëndim t

Qeveria belge kërkoi që 15 milionë maska ​​pëlhure, të cilat u shpërndanë falas në publik përmes farmacive verën e kaluar, të mos përdore

Përkrahësit e ish-presidentit Donald Trump që ndërmorën sulmin vdekjeprurës në Kapitol më 6 janar kanë lënë të kuptohet se duan të “hedhi

Në Bashkimin Europian janë shpërndarë 51,5 milionë doza të vaksinës, ndërsa janë injektuar deri tani 29,17 milionë doza.

Trendi në rritje i rasteve italiane është tashmë i dukshëm, me të infektuarit e rinj që janë 19886, ndërkohë që dje ishin 16424, dhe vikt

Etna nuk ndalet dhe vazhdon të befasojë dhe të japë spektakël.

Kompania AstraZeneca po përpiqet që t’ia dorëzojë Bashkimit Evropian vetëm 40 milionë doza të vaksinës kundër COVID-19, deri në fund të m

Një burrë nga Ukraina vrau aksidentalisht të fejuarën e tij me një pushkë disa ditë para dasmës së tyre.

Një automjet elektrik mjaft i lirë që shitet në Kinë për 4,500 dollarë tani po kalon shitjet e makinave të shquara elektrike të Tesla-s.

Një forme e re  e koronavirusit po përhapet me shpejtësi në New York dhe besohet se mund të dobësoje efektivitetin e vaksinave.