Po qëndronin në anijen karantinë, vdesin dy pasagjerë japonez nga koronavirusi

20/02/2020 - 08:38

Dy pasagjerë të bllokuar në anijën karantinë në Japoni kanë vdekur prej koronavirusit. Të dy viktimat rreth moshës 80 vjeç janë nga Japonia, raportohet në mediat lokale.

Të paktën 621 njerëz rezultuan pozitvë ndaj koronavirusit kur iu nënshtruan analizave. Anija me të cilën udhëtonin, "Diamond Princess" u kthye në karantinë.

"Diamond Princess" kishte gjithsej 3,700 persona në bord dhe ata që rezultuan negativ u liruan 14 ditë pas qëndrimit në karantinë. Lirimi i pasagjerëve vijon akoma.

Ndërkohë në Kinë aty ku ka shpërthyer edhe virusi është shënuar rënie në numrin e rasteve të reja. Koronavirusi njihet me emrin zyrtar Covid-19.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Fotografitë tronditëse nga Nju Jorku tregojnë thasët me trupat e viktimave nga COVID-19 që mbushin korridoret e një spitali në Brooklyn, 

Ndërsa numri i të prekurve nga koronavirusi në gjithë botën ka shkuar në mbi 1.2 milionë, Presidenti amerikan Donald Trump foli mbi paras

Italia vazhdon të jetë e tronditur nga numri i lartë i viktimave që regjistrohen çdo ditë e nga personat e infektuar.

621 persona humbën jetën në Mbretërinë e Bashkuar në 24 orët e fundit, duke e çuar numrin total të viktimave në 4,934 persona.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka pranuar se Evropa ka nevojë për një Plan Marshall.

Numri i njerëzve që kanë vdekur në Spanjë brenda një dite ka rënë për të tretën ditë me radhë në 674.

Mbretëresha e Britanisë së Madhe, Elizabeta II do të dalë sot në një konferencë të rrallë televizive.

Anastasia Vasilyeva nga sindikata e Aleancës së Mjekëve i tha Sky News se qeveria ruse dhe Vladimir Putin ishin duke mashtruar botën për

SHBA ka regjistruar rekord viktimash në një ditë, duke numëruar 1.497 jetë të humbura nga koronavirusi.

Turqia ka konfirmuar 76 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), me çka numri i viktimave nga ky virus në vend ka shkuar në 501.