Policia britanike ka identifikuar autorët e sulmit me agjent nervor

19/07/2018 - 13:32

Policia britanike beson se ka identifikuar autorët e dyshuar të sulmit me agjentë nervorë ndaj ish-spiunit rus Sergei Skripal dhe vajzës së tij Julia.

Hetimi është bërë duke parë kamerat e sigurisë, por edhe hyrje-daljet në kufij, ndërsa personat e implikuar në këtë çështje, janë shtetas rusë.

66-vjeçari Skripal dhe vajza e tij 33 vjeçe u sulmuan me agjent nervor më 4 mars të këtij viti dhe pas një përkujdesjeje shëndetësore, tani janë kuruar dhe janë strehuar në rezidenca të sigurta.

Më 30 qershor u helmuan nga i njëjti lloj agjenti një çift britanik në Amesbury, ku humbi jetën 44-vjeçarja Dawn Rowley dhe është në gjendje të rëndë bashkëshorti i saj, 45-vjeçari Charlie Rowley.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryetari i komisionit gjyqësor në senatin amerikan është zotuar t’i shkojë deri në fund çështjes së diskutimeve të mbajtura në 2017-tën p

Kush i mbledh copëzat e rendit botëror të thyer?

Kandidatura e përzgjedhur nga presidenti Donald Trump për ambasadore të Shteteve të Bashkuara në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, Heat

Presidenti Donald Trump nënshkroi të premten ligjin për sigurinë kombëtare, duke shmangur mbylljen e qeverisë, por shpalli gjendjen në ku

Presidenti i Venezuelës Nicolas Maduro ka ftuar për takim të dërguarin e posaçëm të Shteteve të Bashkuara në Karakas pasi bëri të ditur s

Facebook rrezikon një gjobë prej miliarda dollarësh pas skandalit me agjencinë e konsulencës politike britanike, Cambridge Analytica.

Donald Trump shpalli “gjendjen e jashtëzakonshme” në kufi, gjë që do t’i lejojë atij përdorimin e fondeve të emergjencës për ndërtimin e

Fëmijë në Europë janë duke u vaksinuar më shumë se kurrë kundër sëmundjes së fruthit, por duket se progres nuk ka pothuajse fare. 

FBI-ja ka shpërndarë vizatime të disa femrave të vrara në periudhën 1970-2005, me shpresën për t’i identifikuar.

Presidenti i SHBA, Donald Trump do të nënshkruajë një projekt-ligj mbi sigurinë kufitare, duke shmangur mbylljen e qeverisë të premten, p