Prag lufte Turqi-Siri, Assad zhvendos ushtrinë për të mbrojtur kurdët nga pushtimi turk

14/10/2019 - 12:06

Forcat ushtarake siriane janë zhvendosur pranë kufirit me Turqinë për t’i kundërpërgjigjur me armë agresionit turk ndaj kurdëve që ndodhen brenda territorit të saj.

Ushtarë që mbajnë flamurin kombëtar sirian janë fotografuar këtë të hënë në Tall Tamr, 20 milje larg qytetit të Sari Kani ku ka pasur beteja të ashpra gjatë fundjavës, e ku është sulmuar edhe një karvan me ndihma mjekësore ku mbetën të vrarë 11 persona, përfshirë edhe 1 gazetar.

Drejtuesi i kurdëve arriti një marrëveshje me Assad gjatë kësaj kohe duke pranuar t’ua lëshojnë atyre kontrollin në zonën kufitare me Turqinë, në mënyrë që lideri sirian të urdhëronte ushtrinë që të zhvendosej në mbrojtje të tyre.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shirat intensiv që kanë përfshirë pothuajse të gjithë Italinë kanë sjellë probleme të mëdha në qarkullimin e mjeteve duke paralizuar shum

Bora, akulli dhe shirat e rrëmbyeshëm kanë shkaktuar ndërprerje të energjisë elektrike për dhjetëra e mijëra shtëpi në Francën juglindore

Miliona amerikanë po ndjekin seancat dëgjimore në Kongresin amerikan lidhur me procesin për shkarkimin e Presidentit Donald Trump.

Turqia ka dëbuar mbi 50.000 emigrantë nga Stambolli, përfshirë më shumë se 6,000 sirianë, që nga fillimi i një fushate kundër migracionit

Kupola e një xhamie është shembur gjatë ndërtimit në Turqi, duke bllokuar një inxhinier nën rrënoja për plot 24 orë.

Presidenti amerikan, Donald Trump, do të vizitojë Londrën në fillim të dhjetorit për të marrë pjesë në një samit të NATO-s.

Një bazë e përdorur gjatë Luftës së Ftohtë për predha bërthamore ka dalë në shitje për 400 mijë dollarë.

Koreja e Veriut përdori fjalorin më të ashpër deri tani kundër ish-zëvendëspresidentin amerikan, Joe Biden, të cilin e quajti “një qen të

Një tërmet i fuqishëm 7.1 sipas shkallës Rihter goditi Indonezinë, dhe Qendra e Paralajmërimit të Cunamit të Paqësorit lëshoi një alarm p

Ankaraja nuk do të heqë dorë nga sistemi mbrojtës raketor S-400 i Rusisë, edhe nëse e përvetëson sistemin Patriot të SHBA.