Presidenti i Polonisë infektohet me Covid-19: Nuk kam asnjë simptomë

24/10/2020 - 21:48

Presidenti i Polonisë, Andrzej Duda ka konfirmuar sot se është prekur me COVID-19 dhe sipas mediave ndërkombëtare ai është në gjendje të mirë shëndetësore.

48-vjeçari u testua të premten dhe rezultoi i infektuar, por ende nuk dihet se ku mund të ketë marrë virusin.

Duda ditët e fundit ka zhvilluar aktivitetet normalisht dhe pak ditë më parë u takua me Presidentin Bullgar Rumen Radev, i cili tashmë është karantinuar.

Ai gjithashtu u takua me Presidentin Estonez Kersti Kaljulaid, po ky i fundit pas testit të kryer ka rezultuar negativ.

“Nuk kam asnjë simptomë, veçanërisht ato serioze si mungesa e shijes ose mungesa e nuhatjes, por rezultati i testit është absolutisht i qartë,” tha Duda në një mesazh në mediat sociale.

Ndërkohë të premten në Poloni u konfirmuar dhe 13,600 raste të reja me COVID-19. Vendi ka mbyllur disa shkolla dhe restorante për shkak të numrit të madh të këtyre rasteve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri britanik Boris Johnson paralajmëroi sot banorët e Anglisë kundër thyerjes së kufizimeve të fundit antiCOVID-19, përndryshe r

Kompania AstraZeneka mund të zhvillojë një provë tjetër në shkallë botërore për të vlerësuar efikasitetin e vaksinës së saj për koronavir

Një tjetër ditë e keqe në Itali, përsa i përket bilancit nga pandemia e koronavirusit.

Një gjykatë në Turqi ka dhënë dënime të përjetshme për dhjetëra të pandehur në një nga gjykimet më të mëdha të lidhura me përpjekjen e gr

Një gjykatë në Turqi u ka shqiptuar dënime të përjetshme dhjetëra të pandehurve në një nga gjykimet më të mëdha, që lidhet me përpjekjen

Gjermania po kërkon një marrëveshje me vendet e BE për të mbajtur vendpushimet e skive të mbyllura deri në fillim të Janarit të vitit 202

Turqia regjistroi 6.814 raste të reja me koronavirusin e ri (COVID-19) gjatë 24 orëve të fundit, sipas të dhënave të fundit të Ministrisë

Administrata e Donald Trump po konsideron heqjen e kufizimeve të udhëtimit të vendosura për udhëtarët europianë marsin e kaluar, për fren

Gratë në të gjithë botën shënuan të mërkurën Ditën Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave, duke theksuar se bllokimet për shkak

Italia ka regjistruar një tjetër ditë të zezë, ku raportohet se gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën 722 persona të infektuar me CO