Prezantohet qeveria e re italiane

04/09/2019 - 21:01

Gjen zgjidhje kriza qeverisëse në Itali plot dy javë pas dorëheqjes zyrtare të Giuseppe Conte nga drejtimi i qeverisë së koalicionit 5 Yje- Lidhja.

I ngarkuari nga Presidenti Mattarella, me mandatin e dytë të kryeministrit të qeverisë së re, Giuseppe Conte ka prezantuar sot tek kreu i shtetit, listën e skuadrës së ekzekutivit të koalicionit të ri qeverisës 5 Yje-Partia Demokratike si dhe programin pragmatik me 26 pika që orientojnë çështjet kyçe si shkurtimi i numrit të parlamentarëve, reduktimi i taksave, zgjidhja e çështjes së emigracionit, reformimi i sistemit të drejtësisë, temat sociale, familja, ambienti etj,

Risia në formatin e qeverisë së re 5  Yje-PD është mungesa e postit të zëvendëskryeministri,  i cili në qeverinë e mëparshme ishte i ndarë mes 2 lidërve të 2 forcave politike Luigi Di Maio e Matteo Salvini.

Lideri i 5 Yjeve Di Maio, ka marrë në qeverinë e re, postin e Ministrit të Jashtëm e vendin e tij në krye të Ministrisë së Zhvillimit Ekonomike e merr Stefano Patuanelli.

Ministër i Ekonomisë është zgjedhur eurodeputeti Roberto Gualtieri i Partisë Demokratike e Kryetar i Komisionit të Bilancit në Parlamentin Evropian.

Ministër i Brendshëm në vend të Matteo Salvinit është emëruar Luciana Lamorgese, ish prefekte e Milanos dhe ish prefekte e Venecias. 

Betimi i qeverisë së re italiane do të bëhet të enjten, ora 10.00.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri i Britanisë, Boris Johnson, i ka dhënë fund martesës së tij me Marina Wheeler, me të cilën nuk bashkëjetonte prej dy vitesh.

Nuk kanë të ndalur lëkundjet e tokës në Turqi. Më e fundit është regjistruar në orën 17.09 dhe kishte magnitudë 5.2 të shkallës Rihter.

Në Kinë janë publikuar detajet e para rreth Koronavirusit pasi u ekzaminuan më shumë se 70, 000 raste.

Epoka e lumtur nё marrёdhёniet BE-SHBA ka marrё fund.

Prokurorët turq që po hetojnë ushtrinë dhe ministrinë e Drejtësisë, urdhëruan arrestimin e 228 personave për lidhje të dyshuara me rrjeti

Pas stuhive "Ciara" dhe "Dennis", që përfshinë Evropën dhe veçanërisht Britaninë e madhe, javët e shkuara, dy stuhi të reja, "Ellen" dhe

Autoritetet shëndetësore në Kinë njoftuan sot se numri i të infektuarve me koronavirus ka shkuar në mbi 70 mijë, ndërsa numri i të vdekur

Stuhia "Dennis", një nga ciklonet më të mëdhenj ekstratropikal që janë parë ndonjëherë, po kalon ishujt Britanikë duke fituar fuqi me erë

Një tërmet me magnitudë 4.6 ballë i shkallës Rihter ka goditur disa minuta më parë Turqinë dhe Iranin.

Policia e Kosta-Rikës ka sekuestruar një sasi rekord prej 5 tonë kokainë, që është edhe sasia më e madhe në historinë e vendit. 5,048 pak