Prindërit hedhin në koshin e mbeturinave vajzën e porsalindur sepse donin një djalë

13/08/2020 - 12:27

Një vajzë e porsalindur nga Kina është braktisur nga prindërit e saj në një kosh mbeturinash vetëm disa orë pasi kishte ardhur në jetë.

Ajo është braktisur nga i ati pasi familja i kishte edhe dy vajza dhe dëshironin një djalë.

Foshnja u gjet nga disa pastrues rrugësh, të cilët kanë njoftuar direkt policinë. Ajo më pas u dërgua në një qendër lokale të mirëqenies nga autoritetet.

Ngjarja ndodhi në qytetin Dongguan të provincës Guangdong dhe prindërit u arrestuan nën dyshimin e braktisjes.

Nëna 21-vjeçare, zonja Li, lindi fëmijën 29 korrik në një banesë me qira. Në një deklaratë për policinë, ata u shprehën se kur lindi vajzë u zhgënjyen.

Babai, 24 vjeç, i njohur me mbiemrin e tij Zhang, i tha policisë se ëndrra e tij për të pasur një djalë u copëtua kur lindi vajza e tyre e tretë.

Tradicionalisht, djemtë preferohen nga prindërit kinezë për shkak të aftësisë së tyre për të mbajtur emrin e familjes.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjashtë javë pasi u bë vendi i parë i Evropës Perëndimore që regjistroi 500,000 raste me koronavirus, Spanja është bërë e para që regjist

Një vullnetar i testimit të vaksinës së COVID-19 të zhvilluar nga AstraZeneca dhe Universiteti i Oksfordit ka vdekur.

Policia në Paraguai ka kapur një sasi të madhe droge, duke shënuar një rekord prej 2.3 tonë kokainë të fshehur mes një ngarkese me qymyr

Italia shënoi këtë të mërkurë ditën më “të zezë” për sa i përket infektimeve me Covid.

E gjithë bota është mbërthyer nga koronavirusi, i cili po merr çdo ditë jetë njerëzish.

Berivan Aslan u mor në mbrojtje nga policia, që kur një person pranoi, se kishte porosi nga shërbimi sekret turk ta vriste politikanen e

Qeveria e Republikës Çeke miratoi një sërë masash që e izolojnë vendin, i cili po përballet me shifra rekorde të rasteve me koronavirus.

Rajoni i Jorkshajërit të Jugut do të përfshihet të shtunën në zonat me kufizimet më të rrepta në fuqi në Angli kundër koronavirusit të ri

Të paktën 11 gra janë vrarë dhe shumë janë plagosur në një grumbullim masiv në një stadium në Afganistan ndërkohë që po aplikonin për viz

Një fluturim i British Airways për në Verona bëri ulje emergjente në London Heathrow, pasi pasagjerët u ankuan se ndjenin erë djegie dhe