Priten temperatura përvëluese në Europë

03/06/2019 - 10:48

Vera ka filluar në Europë këtë fundjavë me temperatura të larta në Britaninë e Madhe, Francë, Portugali dhe Spanjë, temperatura që kanë shkuar deri në 30 gradë celsius para një rënieje të pritshme javën e ardhshme.

Sipas Acuweather, valët e të nxehtit mund të jenë një trend këtë verë në Evuropë. Temperatura që do të arrijnë 40 gradët celsius do të regjistrohen në Francë, Spanjë dhe Portugali. "Meteo France" shkruan se Europa dhe Franca do të përjetojnë temperatura më të ngrohta këtë verë për shkak të sistemeve të presionit të lartë.

Agjencia shtetërore meteorologjike e Spanjës ka lëshuar paralajmërime për temperatura të larta në pjesë të Andaluzisë, gjatë fundjavës. Valët e të nxehtit dhe moti i thatë në Europë mund të vendosë disa vende në rrezik zjarresh me Portugalinë veriore, Spanjën dhe Alpet, më të rrezikuarat.

Veçanërisht Portugalia dhe Spanja mund të shohin valë të nxehti që zgjasin me ditë të tëra, me temperature mbi 43 gradë celsius. Instituti i ndryshimeve klimaterike në Universitetin e Mainit ndërkohë ka parashikuar temperatura në rreth 20 gradë celsius në EUropë për këtë javë që sapo ka filluar.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Të hënën autoritetet sllovake ngritën akuza ndaj një biznesmeni të njohur si dhe tre personave të tjerë të dyshuar për vrasjen vitin e ka

“Afganët nuk duhet ta perceptojnë tërheqjen e papritur dhe gati të plotë të forcave amerikane nga Siria, si pararendëse të asaj që e pret

Rrugët e Madridit, kryeqytetit spanjoll, u pushtuan nga një numër i stërmadh delesh, për Festën e Trashumançias.

Stuhi të forta dhe reshje të dendura goditën veriun e Italisë prej orëve të para të mëngjesit, duke u dhënë fund ditëve me diell të këtij

Një tragjedi është parandaluar në SHBA nga një mësues i fizkulturës, i cili është edhe trajner i ekipit të futbollit që ka rrezikuar jetë

Japonia zyrtare thotë se nuk do të bëhet pjesë e koalicionit të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara për të mbrojtur transportin e mallrave

Qindra mijëra britanikë u bashkuan dje në një marshim për një referendum të dytë mbi Brexit-in, pasi deputetët votuan kundër marrëveshjes

15 njerëz u vranë dhe 6 të tjerë janë shpallur të humbur pasi një digë e ndërtuar në mënyrë të paligjshme u rrëzua në një minierë ari art

Qeni antidrogë nxjerr zbuluar transportuesen e lëndës narkotike. Shtetasja angleze është kapur në autobusin e linjës Paris-Bruksel.