”Probleme me zemrën e përdorim droge”, ekzaminimi mjekësor zyrtar në SHBA: George Floyd vdiq nga arresti kardiak gjatë arrestimit

02/06/2020 - 08:30

Një ekzaminim zyrtar i Qarkut Hennepin e ka cilësuar arrestin kardiak si arsyen e vdekjes së George Floyd.

Po ashtu ekzaminimi ka evidentuar se Floyd ka pasur probleme me zemrën si dhe ka përdorur drogë më parë.

Nuk përjashtohet që ataku në zemër të ketë ardhur prej shtrëngimit në qafë nga gjuri i policit por më shumë ekzaminimi konstaton se ishte një vdekje natyrale.

Ndërkohë që protestat e dhunshme raciale përshkallëzohen, oficeri Derek Chauvin akuzohet për vrasje dhe do të dalë javës tjetër para Gjykatës në Minneapolis kurse 3 policët e tjerë janë shkarkuar nga detyra.

Trump ka paralajmëruar se nëse protestat nuk pushojnë atëhere do të nxjerrë Shtëpinë e Bardhë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Mendoj se kam bërë një gabim. Mendoja se ishte një shaka, por nuk qenka kështu”.

Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev i ka kërkuar qeverisë aktuale dhe prokurorit të përgjithshëm që të dorëhiqen.

Virusi është ende mes nesh, të mos ulim vigjilencën, thotë ministri i Jashtëm italian, Luigi Di Maio.

"Nëse do të kisha folur për këtë në Kinë, ata do të më kishin burgosur ose ndoshta më keq.", tha Dr Li-Meng Yan, e cila u arrati

Kancelarja gjermane, Angela Merkel tha sot se pandemia e koronavirusit mund të mposhtet vetëm përmes bashkëpunimit global dhe theksoi pje

Vijon trendi në ulje i numrit të viktimave dhe rasteve të reja në Itali si pasojë e virusit Covid-19.

Shifrat e koronaviruit në botë vijojnë të rriten me ritme në larta sidomos në SHBA dhe në Amrikën Latine.

Ish-nënpresidenti amerikan Joe Biden ka përshëndetur vendimin e udhëheqësve të Kosovës dhe Serbisë për të rifilluar dialogun për normaliz

Në të gjithë botën, vendet kanë filluar të dalin nga bllokimi i COVID-19.

Kryeministri italian, Giuseppe Conte e gjykoi të mundur që gjendja e jashtëzakonshme, e shpallur për shkak të pandemisë së COVID-19 dhe q