Prodhimi i kokainës në nivele rekord

20/09/2018 - 22:24

   Prodhimi i kokainës në Kolumbi ka arritur nivele rekord në vitin 2017, sipas statistikave të reja të publikuara nga OKB.

Zyra e OKB-së për Drogën dhe Krimin (UNODC) thotë se prodhimi u rrit rreth 31 për qind nga viti në vit në rreth 1,400 ton, të kultivuar në 171,000 hektarë.

Sipas BBC, agjencia paralajmëroi se prodhimi mund të dëmtojë përpjekjet e fundit të ndërtimit të paqes.

Kolumbia është prodhuesi më i madh në botë i kokainës, shumica e së cilës përfundon në SHBA, që ka edhe numrin më të madh të konsumatorëve në botë.

Gloria María Borrero Restrepo,ministrja e drejtësisë në Kolumbi, thuhet se i konsideroi të dhënat “me të vërtetë shumë shqetësuese”.

Sipas raportit të UNODC, sipërfaqja e prodhimit të kokas, bima nga e cila prodhohet kokaina, në Kolumbi vitin e kaluar ishte niveli më i lartë i regjistruar ndonjëherë, duke u rritur me 25,000 hektarë nga 2016.

Sipërfaqja e përgjithshme e tokës ku kultivohet koka ishte rreth 17 për qind më e madhe në 2017 krahasuar me vitin 2016.

Raporti tha se prodhimi i mundshëm i kokainës kishte një vlerë prej 2.7 miliard dollarë në tregun lokal.

OKB tha se rajoni në kufi me oqeanin Paqësor në Kolumbi ishte kultivuar më intensivisht.

Shteti i Narinos në kufi me Ekuadorin ka më shumë tokë bujqësore të dedikuar për bimën koka sesa gjithë Peruja,  e cila është një prodhues tjetër i madh.

80 përqind e kokas është rritur në të njëjtën zonë gjatë 10 viteve të fundit, ndërsa të korrat prodhojmë 33 për qind më shumë gjethe të kokas, sesa në vitin 2012.

Vendi ka luftuar për vite me radhë kundër prodhimit të kokainës, me SHBA që siguron rreth 400 milion dollarë në vit për të ndihmuar në luftën kundër drogës në Kolumbi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti amerikan Donald Trump akuzon shkencëtarët e ndryshimeve klimatike se kanë “axhendë politike”.

Një bombë artizanale shpërtheu në portën hyrëse të degës lokale të Lega Nordit në qytezën e vogël Ala në veri të Italisë.

22 persona, përfshirë edhe disa fëmijët, humbën jetën të dielën kur një makinë me emigrantë të nisur drejt Greqisë ka dalë nga rruga duke

Një baba i pafat në qytetin Detmold të Gjermanisë është bërë vrasës i së bijës 7-muajshe pas një aksidenti të shkaktuar nga pakujdesia.

Udhëheqësi i opozitës ruse Alexei Navalny u lirua sot pasi shleu dënimin me 20 ditë burg, ku u mbajt me akuzën për organizimin e një prot

Britania dhe Shtetet e Bashkuara kanë konsideruar bojkotin e konferencës ndërkombëtarë në Arabinë Saudite, pas zhdukjes së gazetarit Jama

Një shpërthim është regjistruar gjatë natës në selinë e partisë ‘Lega Nord’ Ala të Trentinos jugore, partinë që drejtohet nga ministri i

Presidenti Donald Trump ka paralajmëruar se do të ketë “ndëshkime të ashpra” për Arabinë Saudite nëse përcaktohet se gazetari saudit Xham

Në fund të vitit të kaluar, hakerët sulmuan një platformë mësimore në një shkollë të lartë në Gjermani, për të krijuar atje akses në rrje

Një numër i madh biznesesh me profil të lartë dhe grupe mediatike janë tërhequr nga një samit i rëndësishëm në Arabinë Saudite si një rea