Projekt-ligji për policinë, qeveria franceze tërhiqet pas protestave të dhunshme

01/12/2020 - 11:56

Qeveria në Francë ka deklaruar se do të rishkruajnë plotësisht një pjesë të projekt-ligjit për policinë që nxiti protesta të dhunshme në shumë qytete të vendit.

Sipas mediave ndërkombëtare, qeveria ka vendosur që të ndryshojë tërësisht nenin 24, i cili synon të ndalojë qytetarë të filmojnë apo të fotografojnë policët kur ata janë në krye të detyrës.

Sipas hartuesve të këtij projekt-ligji ky nen është për të mbrojtur policët nga dhuna e mundshme e qytetarëve, por sipas organizatave të të drejtave të njerut gjithçka bëhet për të cënuar lirinë, pasi ndalohet të ekspozohet dhuna e uniformave blu.

Christophe Castaner, kreu i grupit të deputetëve të partisë së Presidentit Emmanuel Macron tha se neni 24 “do të rishkruhet plotësisht dhe do të paraqitet një version i ri“.

Në Francë prej ditësh po protestohet, pas publikimit të një video ku shiheshin 4 policë që dhunuan një njeri me ngjyrë dhe pse ai nuk po bënte asgjë.

Në shumë qytete mijëra qytetarë kanë dalë në protesta dhe janë përleshur me policinë, ku ka pasur dhe të plagosur nga dhuna brutale.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri italian  Giuseppe Conte do të shkojë nesër në Pallatin Presidencial, pas mbledhjes së Këshillit të Ministrave për të dhënë d

Mbi 3 mijë raste të reja me COVID-19 janë regjistruar në 24 orët e fundit në Gjermani.

Pas marrjes së detyrës, Presidenti i SHBA Joe Biden ka shfuqizuar urdhrin e Donald Trump për ndalimin e amerikanëve transgjinorë në ushtr

Numri i viktimave gjatë 24 orëve të fundit në Britaninë e Madhe është ulur, krahasuar me një ditë më parë.

Zyrtarët afganë thanë se një automjet që transportonte punonjës afganë të ambasadës italiane në Kabul, është sulmuar me bombë.

Komisioni Evropian propozoi një paketë të re masash për kufizimin e udhëtimeve, me qëllim frenimin e përhapjes së llojit të ri të koronav

Presidenti meksikan, Andres Manuel Lopez Obrador u bë lideri i fundit botëror i prekur nga koronavirusi, por siç tha ai, simptomat ishin

Takimi Greqi-Turqi i mbajtur ditën e sotme në Stamboll në lidhje me çështjen e detit ka përfunduar pas mbi 3 orësh bisedime.

Një diplomat i lartë është arratisur nga Koreja e Veriut dhe tashmë mësohet se është vendosur në Korenë e Jugut bashkë me familjen e tij.