Protestat e dhunshme, Trump: ANTIFA do të shpallet organizatë terroriste

31/05/2020 - 21:48

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do ta shpallin grupin antifashist “ANTIFA” një organizatë terroriste. Lajmi është bërë i ditur nga Presidenti Donald Trump në një postim në Twitter.

Kreu i Shtëpisë së Bardhë akuzon këtë grupim si shkaktar për trazirat e dhunshme në qytetet kryesore amerikane pas vrasjes së afro-amerikanit George Floyd. Protestat për vdekjen e tij, që ndërroi jetë gjatë arrestimit nga policia, u shndërruan në dhunë dhe shkatërrim.

Trump i ka konsideruar anarkistët e udhëhequr nga ANTIFA dhe anarkistët e majtë radikalë si përgjegjës për aktet e dhunshme.

Ndërsa Guvernatori demokrat i Minnesota tha të shtunën se prapa dhunës qëndrojnë kartelet e drogës, ndikime të jashtme dhe supremacistët e bardhë.

ANTIFA është shkurtimi i emërtesës lëvizja antifashiste. Ky grupim është një lëvizje në SHBA që kundërshton neo-nazistët, fashistët, racizmin dhe supremacistët e bardhë. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Komisioni Evropian tha të hënën se ka qenë gabim që presidentja Ursula von der Leyen është paraqitur në një video zgjedhore për partinë u

Bundeswehri gjerman në bashkëpunim me Universitetin e Mjekësisë Veterinare (TiHo) në Hanover po zhvillojnë në kundër të një projekti test

Shtimi i rasteve të reja me koronavirus ka bërë që autoritetet në Australi të marrin masa duke rikthyer edhe një herë izolimin.

Mbi 3 milionë persona janë infektuar me koronavirus në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, saktësisht 3 040 833 njerëz. Ndërsa, numri i vikt

Gjatë një interviste për CNN Brazil, presidenti Jair Bolsonaro ka thënë se ka simptomat e koronavirusit.

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, shkarkoi sot nga detyra ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner.

Një studim me shkallë të gjerë i kryer në Spanjë ka treguar se vetëm 5% e popullatës kanë krijuar antitrupa ndaj korornavirusit, një e dh

Italia, e cila është një nga shtetet më të goditura nga koronavirusi, tashmë duket se po gjen qetësi nga pandemia, me numrat që janë gjit

Një 43-vjeçar azilkërkues rus është vrarë dje në qytetin austriak të Gerasdorf me një plumb në kokë pranë qendrës tregtare të qytetit.

Një profesor që kritikoi autoritetet kineze për trajtimin e koronavirusit, ka përfunduar në pranga.