Protestat masive në Bullgari/ Presidenti Radev: Të dorëhiqen qeveria dhe prokurori i përgjithshëm

11/07/2020 - 22:08

Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev i ka kërkuar qeverisë aktuale dhe prokurorit të përgjithshëm që të dorëhiqen. Protestat masive në Bullgari kanë shkaktuar një reagim shqetësues në BE si dhe panik nga përhapja e COVID-19 për shkak të tubimeve.

Rudev ka thënë se Europa s’ka pse të shohë më nga Bullgaria, pasi qytetarët u ngritën kundër krimit dhe korrupsionit, dhe zgjidhja vjen vetëm nëse qeveria dhe prokurori i përgjithshëm japin dorëheqjen.

Prej vitesh korrupsioni dhe krimi në këtë shtet shënon rritje sipas parametrave ndërkombëtare kurse konfliktet në skenën politike janë të ashpra, kurse protestat e fundit ishin anti-qeveritare.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe arritën, me ndërmjetësimin e Presidentit Donald Trump, një marrëveshje historike paqeje që do të ç

Italia po përjeton shtim të rasteve ditore me Covid-19 javët e fundit. Autoritetet shëndetësore kanë njoftuar se në 24 orët e fundit janë

Autoritetet në jug të Kinës thanë sot se kishin gjetur gjurmë të koronavirusit në krahët e ngrirë të pulave të importuara nga Brazili.

Ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn tha se ai pret që në muajt e ardhshëm, apo përfundimisht vitin e ardhshëm (2021) të zbulohet

Presidenti frances, Emanuele Macron dhe bashkeshortja e tij, Briggide po kalojnë disa ditë pushime në jug të Francës.

Një vajzë e porsalindur nga Kina është braktisur nga prindërit e saj në një kosh mbeturinash vetëm disa orë pasi kishte ardhur në jetë.

Pavarësisht skepticizmit perëndimor, Moska është e vendosur ta hedhë në treg vaksinën anti-COVID “Sputnik V”, të cilën e krijoi e para në

Avionët luftarakë izraelitë kryen sulme ajrore në rajone të ndryshme të Gazës.

25 gra në Turqi përfunduan në polici teksa protestonin një ditë më parë kundër tërheqjes së vendit nga konventa për mbrojtjen nga dhuna n

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo tha të mërkurën në Pragë se fuqia ekonomike globale e Kinës e bën këtë vend komunist në disa kup