Protestuan për kushtet e punës, Turqia burgos 24 punëtorët

19/09/2018 - 13:54

Një gjykatë turke ka lënë në burg deri në ditën e gjyqit 24 persona, të cilët protestuan javën e kaluar mbi kushtet e punës në aeroportin e ri të Stambollit.

Aeroporti është një veprat e rëndësishme të ndërtuara nga Presidenti Tayyip Erdogan, që prej ardhjes në pushtet. Ai  ka një kapacitet fillestar të planifikuar prej 90 milion pasagjerësh në vit, duke e bërë atë një nga aeroportet më të mëdha në botë.

Guvernatori i Stambollit deklaroi ditën e diel se më shumë se 400 vetë u arrestuan fillimisht për pjesëmarrje në protesta. Puna rinisi ditën e hënë në aeroport, me një prani të shtuar të policisë dhe xhandarmërisë.

Një numër i përgjithshëm prej 43 personash nga të arrestuarit u dërguan në një gjykatë të Stambollit për të vendosur masën ndaj tyre si dhe liroi 19 prej tyre nën vëzhgim gjyqësor, deklaroi CNN Turk.

Të 24 personat e arrestuar dhe të paraburgosur formalisht janë përballur me akuza të përkohshme, si: kundërshtimi i policisë, dëmtimi i pronës publike si edhe shkelja e ligjit  mbi protestat.

Punëtorët kanë kohë që janë ankuar për ushqimin, strehimin dhe kushtet e sigurisë në vendin e ndërtimit, të cilat sindikatat i kanë krahasuar me një kamp përqendrimi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ndërkohë që kanë mbetur edhe 101 ditë nga “Brexit”-i, ministrat e kabinetit të Theresa Mayt janë mbledhur për të diskutuar mbi daljen e p

Pak para marrjes së Presidencës së Këshillit të BE, qeveria e Bukureshtit tregon fytyrën e saj të vërtetë.

Toni midis Arabisë Saudite dhe Shteteve të Bashkuara po bëhet më i ashpër.

Një e katërta e operacioneve të qeverisë amerikane mund të mbyllen të premten në mesnatë nëse Shtëpia e Bardhë dhe ligjvënësit nuk bien d

Nuk ka pasur konferencë të përbashkët mes delegacionit të Kosovës të udhëhequr nga kryeministri Ramush Haradinaj dhe atij të Bashkimit Ev

Më shumë se 10,000 njerëz janë mbledhur në kryeqytetin e Hungarisë, Budapest për të protestuar kundër ligjeve të reja të punës, në të cil

Një ministër i qeverisë australiane ka dhënë dorëheqjen pas akuzave për sjellje të papërshtatshme.

Një gomone e braktisur me dy motorë të fuqishëm jashtë bordit është gjetur në brigjet e Ostunit në plazhin Lido Morelli në rajonin e Pugl

Ministri i jashtëm turk thotë se Presidenti amerikan Donald Trump, kohët e fundit e siguroi Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan se Uash

Një shpërthim i fuqishëm ka goditur një restorant në qytetin Sapporo, në Japoninë Veriore, duke lënë deri më tani 41 të plagosur.