Protestuan për kushtet e punës, Turqia burgos 24 punëtorët

19/09/2018 - 13:54

Një gjykatë turke ka lënë në burg deri në ditën e gjyqit 24 persona, të cilët protestuan javën e kaluar mbi kushtet e punës në aeroportin e ri të Stambollit.

Aeroporti është një veprat e rëndësishme të ndërtuara nga Presidenti Tayyip Erdogan, që prej ardhjes në pushtet. Ai  ka një kapacitet fillestar të planifikuar prej 90 milion pasagjerësh në vit, duke e bërë atë një nga aeroportet më të mëdha në botë.

Guvernatori i Stambollit deklaroi ditën e diel se më shumë se 400 vetë u arrestuan fillimisht për pjesëmarrje në protesta. Puna rinisi ditën e hënë në aeroport, me një prani të shtuar të policisë dhe xhandarmërisë.

Një numër i përgjithshëm prej 43 personash nga të arrestuarit u dërguan në një gjykatë të Stambollit për të vendosur masën ndaj tyre si dhe liroi 19 prej tyre nën vëzhgim gjyqësor, deklaroi CNN Turk.

Të 24 personat e arrestuar dhe të paraburgosur formalisht janë përballur me akuza të përkohshme, si: kundërshtimi i policisë, dëmtimi i pronës publike si edhe shkelja e ligjit  mbi protestat.

Punëtorët kanë kohë që janë ankuar për ushqimin, strehimin dhe kushtet e sigurisë në vendin e ndërtimit, të cilat sindikatat i kanë krahasuar me një kamp përqendrimi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti amerikan Donald Trump akuzon shkencëtarët e ndryshimeve klimatike se kanë “axhendë politike”.

Një bombë artizanale shpërtheu në portën hyrëse të degës lokale të Lega Nordit në qytezën e vogël Ala në veri të Italisë.

22 persona, përfshirë edhe disa fëmijët, humbën jetën të dielën kur një makinë me emigrantë të nisur drejt Greqisë ka dalë nga rruga duke

Një baba i pafat në qytetin Detmold të Gjermanisë është bërë vrasës i së bijës 7-muajshe pas një aksidenti të shkaktuar nga pakujdesia.

Udhëheqësi i opozitës ruse Alexei Navalny u lirua sot pasi shleu dënimin me 20 ditë burg, ku u mbajt me akuzën për organizimin e një prot

Britania dhe Shtetet e Bashkuara kanë konsideruar bojkotin e konferencës ndërkombëtarë në Arabinë Saudite, pas zhdukjes së gazetarit Jama

Një shpërthim është regjistruar gjatë natës në selinë e partisë ‘Lega Nord’ Ala të Trentinos jugore, partinë që drejtohet nga ministri i

Presidenti Donald Trump ka paralajmëruar se do të ketë “ndëshkime të ashpra” për Arabinë Saudite nëse përcaktohet se gazetari saudit Xham

Në fund të vitit të kaluar, hakerët sulmuan një platformë mësimore në një shkollë të lartë në Gjermani, për të krijuar atje akses në rrje

Një numër i madh biznesesh me profil të lartë dhe grupe mediatike janë tërhequr nga një samit i rëndësishëm në Arabinë Saudite si një rea