Punonjësi i hotelit parandalon një tjetër sulm masiv me armë në SHBA

22/08/2019 - 18:58

Punonjësi i një hoteli në Kaliforni ka parandaluar një sulm masiv mbi popullsinë civile pasi raportoi se një koleg i tij i pakënaqur kishte kërcënuar se do të qëllonte me armë zjarri stafin dhe klientët.

Me të marrë raportimin oficerët e policisë së Los Angeles arrestuan burrin 37-vjeçar i cili u zbulua se kishte armë dhe municion të një fuqie të lartë në shtëpinë e tij.

Rodolfo Montoya ja kishte bërë kërcënimin të ditur kolegut të tij në një hotel Marriot afër aeroportit Long Beach.

Policia bëri të ditur se kishte sekuestruar në shtëpinë e të ndaluarit në Huntington Beach disa armë zjarri, përfshi një pushkë, qindra fishekë dhe pajisje të tjera që do të ndihmonin në rast të një sulmi. Lloji i pushkës dhe municionet e kalibrit të lartë ishin të jashtëligjshme në Kaliforni thuhet në një deklaratë të autoriteteve.

Hetimet paraprake tregojnë se 37-vjeçari Montoya ishte nervozuar nga problemet me burimet njerëzore thotë deklarata e policisë.

Kjo ngjarje vjen pas sulmeve në El Paso dhe Dayton ku mbetën të vrarë 31 persona. Nga ana tjetër FBI ka ndërmarrë një operacion të gjerë për të parandaluar sulme të tilla. Që prej të shtënave të disa javëve më parë ata thonë se kanë parandaluar një sërë komplotesh për sulme të cilat kanë pasur në shënjestër grupet e pakicave. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump mësohet t’i ketë ofruar ndihmë Kinës lidhur me përpjekjet për të kontrolluar

Ushtria amerikane i është bashkuar një hetimi për një aeroplan që u rrëzua në lindje të Afganistanit të hënën.

Qeveria turke po përgatitet seriozisht për tu përballur me një tërmet të fuqishëm në Stamboll. Deklarata e ministrit të brendshëm Sulejma

Një tërmet i shkallës 5.4 rihter goditi provincën Fars në jug të Iranit të hënën, njoftoi TV shtetëror iranian.

Përmes një postimi në Twitter në disa gjuhë të botës, Papa Françesku kujtoi 75-vjetorin e çlirimit të kampit nazist të vdekjes në Aushvic

Megjithëse hetimet sapo kanë nisur mbi motivet e aksidentit me helikopter që shkaktoi vdekjen e ish-lojtarit të Lakers, Kobe Bryant, dhe

Një avion pasagjerësh me 135 persona në bord rrëshqiti nga pista dhe përfundoi në një autostradë në Iran.

Detaje të tjera zbardhen nga aksidenti tragjik, që i mori jetën yllit botëror të basketbollit, Kobe Bryant me vajzën e tij 13-vjeçare.

Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Fatkeqësive (CDC) në Kinë ka filluar të zhvillojë një vaksinë kundër epidemisë së koronavirusit

Koronarovirusi është paraqitur tek 4 persona në Australi të cilët së voni kishin vizituar Kinën, ku edhe është përhapur ky virus, deklaru