Qeveria e Australisë drejt humbjes së shumicës parlamentare

20/10/2018 - 12:49

Qeveria e qendrës së djathtë në Australi mund të humbas shumicën në Parlament pasi një votim i hershëm shfaqi votuesit duke dezertuar nga qeveria e drejtuar nga Scott Morrison.

Liberalët kanë pësuar lëvizje prej 23% në 20% të votave të numëruara në votimin e hershëm, sipas Komisionit të Zgjedhjeve.. Nëse vazhdon kjo, Morrison do të mbetet në mbështetjen e deputetëve të pavarur për të vazhduar qeverisjen.

Zgjedhjet e reja janë planifikuar në maj të vitit 2019, por mund të organizohen më herët nëse qeveria nuk mund të mbijetojë. Dy deputetë të pavarur janë tërhequr nga mbështetja ndaj qeverisë dhe të tjerët e kanë paralajmëruar Morrisonin se “duhet të paguajë një çmim të madh për të fituar përkrahjen e tyre”./REL

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në paraqitjen e tij të parë në publik pas humbjes së partisë së tij në zgjedhjet e përsëritura për Kryetarin e Bashkisë së Stambollit, Pr

Një qytet i tërë është evakuar pas shpërthimit të një depoje të madhe armësh.

Vajza e ish-presidentit të Uzbekistanit, Islam Karimov, për një periudhë i shumë pushtetshëm përpara se të humbiste privilegjet dhe të bu

Franca do të goditet nga një valë e nxehtë gjatë kësaj jave, me temperatura që parashikohen të shkojnë mbi 40 gradë Celsius.

Pas vrasjes së Walter Lübckes, presidentit të presidiumit të Kaselit, (autoritet i landit), dy ministra federalë gjermanë, ai i Jashtëm,

Shtetet e Bashkuara kryen një sulm kibernetik ndaj sistemit kompjuterik të ushtrisë iraniane.

Një avion i vogël, që transportonte parashutistë u rrëzua në Hawaii, duke i marrë jetën të paktën 9 personave që ndodhin në bord.

Tre persona kanë humbur jetën dhe një tjetër është plagosur rëndë, pasi zjarri ka përfshirë një një ndërtesë në Paris në orët e para të m