Regjistrohen rastet e para me koronavirus në Barcelonë dhe në Zvicër

25/02/2020 - 18:12

Regjistrohet rasti i parë i prekjes me koronavirus në Barcelonë dhe në Zvicër.

Një grua që kthehej nga veriu i Italisë është konfirmuar si spanjollja e parë që preket nga COVID-19. Lajmin e ka konfirmuar Departamenti i Shëndetit të Barcelonës, ndërkohë që ky është rasti i katërt i regjistruar në Spanjë pas atyre të dy turistëve në ishujt Kanarie dhe njërit në Majorka.

Rasti i parë i koronavirusit është regjistruar edhe për Zvicrën. Sipas Zyrës Federale të Shëndetësisë, pacienti i konfirmuar është shtruar në spitalin e kantonit të Tiçinos.

Më herët, kryeministri kroat, Andrej Plenkoviç bëri të ditur se Kroacia kishte regjistruar rastin e parë të infektimit me koronavirus, një mashkull në moshë të re i cili është shtruar në një spital të Zagrebit në gjendje të qëndrueshme.

Ndërkohë në Bullgari dyshohet se dy persona mund të jenë prekur nga virusi. Ata sapo janë kthyer nga Milano dhe po mbahen në karantinë në qytetin Burgas.

Në Europë, Italia ka numrin më të madh deri tani të rasteve të konfirmuara me koronavirus. Sipas autoriteteve numri i të infektuarve ka arritur në 312, ndërsa viktimat janë 7. Rajonet më problematike janë ato veriore, por diten e sotme është regjistruar edhe rasti i parë në jug të vendit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Fotografitë tronditëse nga Nju Jorku tregojnë thasët me trupat e viktimave nga COVID-19 që mbushin korridoret e një spitali në Brooklyn, 

Ndërsa numri i të prekurve nga koronavirusi në gjithë botën ka shkuar në mbi 1.2 milionë, Presidenti amerikan Donald Trump foli mbi paras

Italia vazhdon të jetë e tronditur nga numri i lartë i viktimave që regjistrohen çdo ditë e nga personat e infektuar.

621 persona humbën jetën në Mbretërinë e Bashkuar në 24 orët e fundit, duke e çuar numrin total të viktimave në 4,934 persona.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka pranuar se Evropa ka nevojë për një Plan Marshall.

Numri i njerëzve që kanë vdekur në Spanjë brenda një dite ka rënë për të tretën ditë me radhë në 674.

Mbretëresha e Britanisë së Madhe, Elizabeta II do të dalë sot në një konferencë të rrallë televizive.

Anastasia Vasilyeva nga sindikata e Aleancës së Mjekëve i tha Sky News se qeveria ruse dhe Vladimir Putin ishin duke mashtruar botën për

SHBA ka regjistruar rekord viktimash në një ditë, duke numëruar 1.497 jetë të humbura nga koronavirusi.

Turqia ka konfirmuar 76 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), me çka numri i viktimave nga ky virus në vend ka shkuar në 501.