Regjistrohet në SHBA sezoni më i gjatë i gripit në 10 vite

24/04/2019 - 09:20

Në SHBA dhe pjesë të tjera të botës regjistrohet sezoni më i gjatë i gripit në 10 vitet e fundit dhe viruset e kësaj sëmundjeje sezonale vazhdojnë të qarkullojnë.

Qendrat për kontrollimin dhe parandalimin e sëmundjeve (CDC) publikuan sot të dhënat e fundit, duke theksuar se që nga viti 1997, kur filloi grumbullimi i të dhënave, nuk është verifikuar kurrë që gripi të zgjasë kaq shumë.

Lynnette Brammer, drejtor i departamentit mbi Gripin tha se “është java e 21-të që nga rastet e para të gripit për këtë sezon”.

“Më përpara nuk ishin kaluar asnjëherë 20 javë”, theksoi ai.

Të dhënat në SHBA tregojnë se ka pasur 41,3 milionë raste, 19,4 milionë vizita te mjeku dhe 610 000 të sëmurë të shtruar në spital.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Zëvendësministri i Turizmit dhe Kulturës i Turqisë, Haluk Dursun ka humbur jetën pas një aksidenti tragjik që ndodhi pasditen e sotme në

Kryeministri britanik, Boris Johnson tha se rregullat aktuale për shtetasit e vendeve të Bashkimit Evropian që duan të jetojnë dhe punojn

Të hënën udhëtarët vuajtën pasojat e stuhive në Gjermaninë qëndrore dhe jugore që shkaktuan pezullime të fluturimeve dhe vonesa të trenav

Policia e Sllovakisë ka arrestuar një grup prej 30 personash , të cilët ishin fshehur nën vagonët e një treni, në përpjekje për të hyrë n

Në Hong Kong dhjetëra mijëra protestues përfunduan javën e 11-të radhazi të demonstratave pro-demokracisë, përkundër paralajmërimeve të P

Njoftimet se organizata terroriste “Shteti Islamik” është në ditët e saj të fundit, nuk do të thotë fund i ideologjisë që ata përhapën pë

Princi Andrew, ish-duka i Yorkut rikthehet edhe njëherë në vëmendjen e publikut lidhur me akuzat se ka kryer marrëdhënie intime me një 15

Bashkimi Europian i kërkoi palëve të ndryshme që të zhvillojnë një dialog të gjerë dhe gjithëpërfshirës për të qetësuar situatën në Hong

Tetë persona kanë vdekur dhe dhjetë të tjerë kanë shpëtuar pas shpërthimit të një zjarri në një hotel në Odesa, njoftoi shërbimi ukrainas