Rekord negativ/ Mbi 18 mijë të vdekur nga Covid-19 në botë në 24 orë

27/01/2021 - 18:04

Më shumë se 18 mijë persona kanë humbur jetën në 24 orët e fundit në botë nga Covid-19. Kjo është shifra më e lartë që prej nisjes së pandemisë së Covid-19 sipas Afp, duke u bazuar në raportet e komunikuara nga autoritetet shëndetësore.

Nga 20 deri 26 janar në botë janë regjistruar 101.366 të vdekur nga Covid-19 mesatarisht 14 mijë në ditë. Kjo është cilësuar si java me më shumë të vdekur që prej nisjes së pandemisë.

Në fund të muajit nëntor mesatarisht ishin 10 mijë të vdekur nga Covid-19 në 24 orë. Deri tani në mbarë botën janë regjistruar 100,418,923 të infektuar me Covid-19, nga të cilët kanë humbur jetën 2,161,547 persona.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Më shumë se 70,000 njerëz kanë humbur jetën nga Covid-19 në Gjermani.

Gjatë 24 orëve të fundit, në Itali kanë humbur jetën 246 pacientë me Covid-19.

Mjekët italianë dhe shkencëtarë të tjerë thonë se, sipas hulumtimit nga profesionistë të shëndetit të cilët zhvilluan vaksinën koronaviru

Dënohet me 3 vite burg ish-presidenti francez, Nicolas Sarkozy, i cili është shpallur fajtor mbi akuzat e përpjekjes për të korruptuar nj

Europa duhet të përgatitet plotësisht për të menaxhuar një epokë të pandemive, edhe kur Covid-19 të jetë mundur, deklaroi për "Financial

Qeveria finlandeze e ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në vend për shkak të rritjes së infeksioneve me coronavirus.

Takis-Rottapharm është vaksina italiane e cila po testohet si fillim në pjesën veri-lindore të Milanos.

Vijon tensioni i lartë mes Greqisë dhe Turqisë. Që të dy vendet janë duke zhvilluar stërvitje të mëdha ushtarake në Egjeu.

Berberët dhe parukeritë në Gjermani të cilët janë mbyllur që nga mesi i dhjetorit për shkak të pandemisë së koronavirusit të hënën do të

Ish-Presidenti i SHBA, Donald Trump u shfaq të dielën si republikani dominues i vendit, me përpjekjen që partia të fitojë përsëri kontrol