Rëndohet bilanci i tërmetit në Turqi, shkon në 35 numri i viktimave

31/10/2020 - 19:32

Situata në Turqi është përkeqsuar, nga tërmeti tragjik që goditi vendin ditën e djeshme.

Numri i viktimave ka shkuar në 35 dhe qindra të tjerë janë të plagosur. Lajmi i trishtë u bë i ditur nga vetë Ministri i Shëndetësisë Fahrettin Koca.

Fatkeqësisht raportohet se mes viktimave nga tërmeti është dhe një 62-vjeçare shqiptare me origjinë nga Prishtina e Kosovës. 

Ai deklaroi se 8 persona, 3 prej të cilëve janë në gjendjë të rëndë për jetën, ndodhen nën kujdesin intensiv të mjekëve. Gjithashtu 243 persona po trajtohen në spitale.

Autoritetet raportojnë se totali i personave të lënduar prej tërmetit është 885. Ekipet e shpëtimit po vazhdojnë kërkimet për të nxjerrë njerëzit nga rrënojat.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në 24 orët e fundit Italia ka regjistruar 28 352 raste të reja koronavirus.

Shkencëtari i armëve bërthamor i Iranit, Mohsen Fakhrizadeh është vrarë pranë kryeqytetit Teheran.

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden i ka shkruar një letër shoqatës kosovare “Miqtë e Amerikës”, me rast

Opozita dhe mediat turke së fundmi kanë akuzuar qeverinë për fshehjen e shifrave të Covid-19.

Një tërmet më magnitudë 4.9 të shkallës rihter ka goditur sot Turqinë, duke rikthyer frikën në vend.

Presidenti i SHBA Donald Trump tha të enjten se do të largohet nga Shtëpia e Bardhë, nëse Kolegji Zgjedhor voton për Presidentin e zgjedh

Bisedimet e Brexit për tregtinë mes Britanisë së Madhe dhe BE-së do të rinisin këtë fundjavë në Londër. BBC, duke iu referuar burimeve di

Të premten në Gjermani autoritetet shëndetësore njoftuan se numri i përgjithshëm i të infektuarve me koronavirus, që nga fillimi i pandem

Kryeministri britanik Boris Johnson paralajmëroi sot banorët e Anglisë kundër thyerjes së kufizimeve të fundit antiCOVID-19, përndryshe r

Kompania AstraZeneka mund të zhvillojë një provë tjetër në shkallë botërore për të vlerësuar efikasitetin e vaksinës së saj për koronavir