Rifillojnë udhëtimet në Evropë, Britania, Portugalia dhe Spanja, heqje graduale të masave

23/05/2020 - 20:19

Pas një izolimi mbi dymujor trafiku ajror fillon aktivitetin në Europë. Por asgjë nuk do të jetë si më parë. Në Britani udhëtarëve u kërkohet të qëndrojnë 14 ditë në karantinë, ndërsa në Portugali dhe në Spanjë pavarësisht heqjes graduale të masave kufizuese, frika për të udhëtuar me avion mbetet. 

Të gjithë udhëtarët që mbërrijnë në Mbretërinë e Bashkuar janë të detyruar të qëndrojnë 14 ditë në karantinë, duke filluar nga 8 qershori. 

Duke iu përgjigjur reagimet nga kompanitë ajrore dhe aeroportet, qeveria britanike tha se nuk po e mbyll vendin, por vetëm po përpiqet që ta mbrojë nga një valë e dytë goditëse nga virusi që tani ka filluar të përhapet me shpejtësi në Amerikën Jugore.

"Tani që shpërthimin e virusit e kemi lënë pas, ne duhet të ndërmarrim hapa për t’u mbrojtur nga rastet e importuar. Ndërsa numri i rasteve në mbarë Mbretërinë e Bashkuara po bie, po rritet numri i udhëtarëve nga jashtë, kjo gjë mund të përbëjë rrezik të madh," tha ministrja britanike e Punëve të Brendshme Priiti Patel.

Në Portugali, qeveria ka lajmëruar se turistët janë të mirëpritur, ndaj dhe aeroportet e Lisbonës dhe Portos po ndeshen me një trafik më të lartë, ndonëse numri i personelit të sigurisë është më i madh nga ai i pasagjerëve. 

Tani mbajtja e maskës dhe distancimi fizik është i detyrueshëm për të gjithë.

"Është shumë ndryshme. Çdo gjë është e zbrazur tani. M’u duku sikur i gjithë avioni ishte për mua. U ndjeva i sigurt dhe kjo besoj se është gjëja më e mirë," thotë një prej pasagjerëve të parë.

Duke shfrytëzuar motin e favorshëm shumë francezë mbushën plazhet në fundjavë, por policia vazhdoi t’ju kujtojë të gjithë se larja në dret mbret e ndaluar.

Në Spanjë, kufizimet mbeten ende në fuqi në Madrid dhe në Barcelonë, dy prej qyteteve të goditura më rëndë nga pandemia. Heqja graduale e masave kufizuese do të fillojë nga e hëna dhe qytetarët do të kenë sërish mundësi të ulen nëpër bare dhe restorante, por duke mbajtur maskë. Spanja është një prej vendeve europiane ku mbajtja e maskës në publik është e detyruar. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Padyshim që ky mund të quhet lajmi më i mirë në këto 3 muaj të vështirë.

Ka pësuar një tjetër ulje numri i viktimave në Itali si pasojë e pandemisë së koronavirusit.

Autoritetet në Moskë i lehtësuan masat e izolimit kundër koronavirusit, edhe pse numri i rasteve vazhdon të rritet.

Shumë vende të BE-së pritet të hapin kufijtë dhe lehtësojnë kufizimet për Coronën.

Një aksident ajror në Itali u ka marrë jetën dy notarëve të talentuar italianë.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do ta shpallin grupin antifashist “ANTIFA” një organizatë terroriste.

Në 24 orët e fundit numri i viktimave me koronavirus në Itali ka pësuar ulje, ku janë shënuar 75 të vdekur si dhe 355 të infektuar më shu

Numri i rasteve të prekura me koronavirus në gjithë botën e ka tejkaluar shifrën 6 milionë, sipas të dhënave të Universitetit John Hopkin

Bashkimi Evropian u ka bërë thirrje Shteteve të Bashkuara që të shqyrtojnë sërish vendimin për ndërprerje të bashkëpunimit me Organizatën

Kryeministri rumun, Ludovic Orban është gjobitur 600$ për duhanpirje në ambient të mbyllur dhe mbajtje të takimit në ndërtesën e qeverisë