Rihapen tregjet dhe restorantet pas kufizimeve antiCovid në Pragë

29/11/2020 - 17:02

Qeveria çeke njoftoi sot rihapjen e tregjeve, restoranteve dhe muzeve më 3 dhjetor në të gjithë vendin, ku epidemia e koronavirusit të ri ka filluar të ngadalësohet.

“Republika Çeke do të kalojë nga niveli katër në nivelin tre (sistemi i kufizimeve me pesë nivele) dhe kjo do të ndodhë javën e ardhshme”, deklaroi ministri i Shëndetësisë, Jan Blatny për shtypin.

Përgjatë një muaji, Republika Çeke, me 10,7 milionë banorë, ka qenë vendi që ka regjistruar nivelin më të lartë të kontaminimeve me COVID-19 dhe të viktimave në Europë.

Numri i rasteve ditore me COVID-19 ka filluar të ulet në sajë të kufizimeve të vendosura në mes të tetorit duke arritur në rreth 5 000 nga 15 000 muajin e kaluar.

“Ne presim një përmirësim edhe më të madh javën e ardhshme”, shtoi Blatny.

Dyqanet që shesin mallra jo-thelbësore, sallonet e parukerive, baret, restorantet, muzetë dhe galeritë do të mund të hapen me kufizime. Teatrot dhe kinematë do të vazhdojnë të qendrojnë të mbyllura.

Kalimi në nivelin tre nuk do të ndryshojë asgjë për shkollat. Universitetet do vazhdojnë të qendrojnë të mbyllura, ashtu si të gjitha shkollat e mesme, me përjashtim të viteve të fundit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Senati amerikan hodhi poshtë të martën një përpjekje të republikanëve për të ndalur gjyqin e pritshëm ndaj ish-presidentit Donald Trump.

Koreja e Veriut ka filluar testimin e vaksinën se saj anti-covid, e cila thuhet të jetë rezultat i informacioneve të vjedhura nga prodhue

Italia në 24 orët e fundit ka regjistruar 15.204 raste të reja me Covid-19, sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë së vendit fqin

Më shumë se 18 mijë persona kanë humbur jetën në 24 orët e fundit në botë nga Covid-19.

Varianti i ri i koronavirusit i zbuluar për herë të parë në Britaninë e Madhe në fund të vitit 2020, është përhapur në 70 vende të botës,

Shumica dërrmuese e republikanëve të Senatit Amerikan votuan kundër procedimit të gjyqit të ish-presidentit amerikan, Donald Trump.

Numri i rasteve të konfirmuara me koronavirus në botë kaloi 100 milionë, në kohën kur vendet po përpiqen të frenojnë variantet e reja të

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin.

Në 24 orët e fundit autoritetet shëndetësore italiane kanë raportuar 10,593 raste të reja me koronavirus në vend.

Senati i Shteteve të Bashkuara ka marrë zyrtarisht akuzën e ngritur kundër ish-Presidenti Donald Trump, i vetmi president në historinë e