Rivendosen masa kufizuese në veri të Anglisë për shkak të Covid-19

31/07/2020 - 16:22

Kufizime të tjera janë vendosur për banorët në disa pjesë të veriut të Anglisë, për shkak të rritjes së numrit të rasteve me COVID-19, një masë e njoftuar nga qeveria disa orë para hyrjes në fuqi.

Banorët e Grand Manchester, të disa pjesëve të East Lancashire dhe West Yorkshire e kanë tashmë të ndaluar të takojnë persona të tjera brenda familjes së tyre apo në parqe.

Atamund të shkojnë në pub-e dhe restorante, por nuk lejohen të përzihen me anëtarët e familjeve të tjera. Takimet në parqe, megjithatë, janë ende të lejuara.

“Ne po e marrim këtë vendim me zemër të rëndë, por ne po shohim rritje të niveleve të COVID-19 në Europë dhe ne jemi të vendosur të bëjmë gjithçka që është e nevojshme për ta garantuar sigurinë e popullit”, theksoi ministri i Shëndetësisë Matt Hancock.

Britania e Madhe ka regjistruar bilancet më të rënda nga COVID-19 në Europë, me 46 000 të vdekur. Masa e re përfshin katër milionë persona. Ajo hyri në fuqi në mesnatë, pasi ishte njoftuar më herët, duke ngjallur gjithashtu kritikat e opozitës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Kanë mbërritur në Institutin Spallanzani dozat e para të vaksinës të bëra në Itali dhe nga 24 gusht ne jemi gati për eksperimentimin

Infeksionet nga koronavirusi në Itali vazhdojnë të rriten. Në 24 orët e fundit ka pasur 552 raste të reja, krahasuar me 402 ditën e djesh

Shkencëtarët në Londër që kanë prodhuar një vaksinë sintetike me dozë të ulët për COVID-19, po e zgjerojnë testimin e saj tek më shumë vu

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Indi ku një avion me 191 pasagjerë në bord që fluturonte nga Dubai drejt Kozhikode në Indi është përpla

Presidenti i Libanit, Michel Aoun tha se hetimet rreth shpërthimit të depove në Bejrut nuk kanë arritur të përcaktojnë nëse është shkaktu

Shtetet e Bashkuara kanë regjistruar më shumë se 2,000 vdekje të shkaktuara nga COVID-19, sëmundja që shkaktohet nga koronavirusi i ri.

Më shumë se 40,000 vetë nënshkruan një peticion dhe kërkojnë që Franca të marrë nën kontroll Libanin pas shpërthimit vdekjeprurës në Bejr

Demonstrata të dhunshme anti qeveritare kanë nisur në kryeqytetin e Libanit, Bejrut, pas shpërthimit vdekjeprurës në portin e kryeqytetit

Gjithnjë e më shumë qytete dhe rajone po insistojnë që njerëzit të mbajnë maska jo vetëm në mjedise të mbyllura, por edhe jashtë.

Departamenti Amerikan i Shtetit i hoqi të enjten udhëzimet e lëshuara për të “mos udhëtuar” në rang botëror, masë kjo që u morr në muajin