Rriten rastet e reja në Itali, por bie ndjeshëm bilanci i viktimave, vetëm 2 humbje jete

09/08/2020 - 19:14

Janë në rritje rastet me koronavirus në Itali, por bien ndjeshëm bilanci i viktimave.

Autoritetet shëndetësore të vendit fqinj kanë informuar që në 24 orët e fundit, në më shumë se 37 mijë teste, janë verifikuar 463 pozitivë ndaj COVID-19, ndërkohë që ditën e djeshme ishin 347.

Ulje e ndjeshme vjen nga viktimat, që sot janë 2, kundër 13 të ditës së djeshme.

Autoritetet bëjnë të ditur që është kaluar tashmë pragu i 7 milionë testeve nga fillimi i pandemisë, që ka regjistruar në vendin fqinj më shumë se 250 mijë raste dhe 35 mijë të vdekur nga pandemia.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha të martën se një milion vdekje nga COVID-19 ishte “një moment shumë i trishtuar”,

Banka Botërore paralajmëroi se pandemia e koronavirusit mund t’i varfërojë 38 milionë njerëz në Azinë Lindore dhe në Paqësor.

Organizata botërore Amnesty International ka tërhequr operacionin e saj nga India. Organizata në një njoftim bën me dije se qeveria e Ind

Një gjykatë kineze ka dënuar me vdekje një mësuese në Kinë, me akuzat për helmimin e 25 fëmijëve, njëri prej të cilëve vdiq.

Holanda, nga sot, nis me zbatimin e masave të reja kundër koronavirusit, pasi numri i rasteve të reja në ditë i është afruar tashmë 3-mij

Ligjvënësit amerikanë kanë kaluar një vit plot furtuna politike, përfshirë procesin gjyqësor në Senat për shkarkimin e mundshëm të Presid

Në 24 orët e fundit Italia ka raportuar 1,494 raste të reja me koronavirus, sipas Ministrisë së Shëndetësisë.

Bashkimi Evropian dhe Britania thanë se një marrëveshje pas Brexit-it është ende larg ndërkaq mosmarrëveshjet vazhduan të hënën derisa kj

Të hënën, mjekët turq i bënë gjilpërën e parë të vaksinës kundër koronavirusit të ri (COVID-19) një punonjësi shëndetësor.

Pandemia e koronavirusit vazhdon përhapjen nëpër botë, ku prej saj regjistrohen gati 1 milionë vdekje e më shumë se 33 milionë infektime.