Rriten vdekjet nga koronavirusi në Britaninë e madhe, 113 viktima në 24 orë

26/03/2020 - 19:44

Numri i vdekjeve nga koronavirusi në Britani shënoi sot rritjen më të madhe duke regjistruar në total 578 viktima, nga të cilët 113 në 24 orët e fundit. Autoritetet e konsideruan ditën e sotme si më të zezën në Mbretërinë e Bashkuar përsa i përket shifrave në rritje, raporton Daily Mail.

Zyrtarët shëndetësorë gjithashtu konfirmuan se më shumë se 2.100 pacientë të rinj kishin testuar pozitivë, që do të thotë pothuajse 12,000 raste me COVID-19 janë regjistruar në Britani.

Në Mbretërinë e Bashkuar dje u regjistruan 43 vdekje nga koronavirusi, duke ngjallur shpresë se bllokimi thuajse total i kërkuar nga kryeministri Boris Johnson po jepte rezultate për menaxhimin e krizës.

Por fotot e publikuara sot nga mediet britanike dëshmojnë se jo të gjithë qytetarët po i marrin parasysh apelet për të qëndruar në shtëpi dhe për të respektuar distancat.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në vetëm shtatë ditë janë infektuar me Covid-19 mbi katër milionë persona në mbarë botën, ka bërë të ditur Organizata Botërore e Shëndeti

Situata e COVID në Bullgari po përkeqësohet dhe qeveria ka marrë masa për të parandaluar valën e dytë të COVID. 

Presidenti i Turqisë dhe kryetari i Përgjithshëm i Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AK Parti), Recep Tayyip Erdogan në lidhje me vaksin

Mëngjesin e sotëm një makinë është përplasur me murin rrethues të zyrave të kancelares Angela Merkel në Berlin duke alarmuar policinë gje

Nipi i sundimtarit të Koresë së Veriut Kim Jong-un, Kim Han-sol u pa për herë të fundit në aeroportin e Taipeit.

Një grua zvicerane kapi një grua nga qafa dhe plagosi një tjetër vajzë me një thikë të dhëmbëzuar në një dyqan në qytetin jugor zviceran

Numri i të prekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në mbarë botën ka shkuar në mbi 60 milionë.

Vatnajökull, një ndër akullnajat më të mëdha të Evropës po zhduket me ritme alarmante.

Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden, paraqiti të martën emërimet për anëtarët e parë të kabinetit të tij, që përfshijnë ish-zëvendë

Pandemia COVID-19 vijon të përhapet me ritme të shpejta në të gjithë botën, duke detyruar shumë shtete që të rikthejnë masat kufizuese.