Rritet ndjeshëm numri i të prekurve nga koronavirusi në Itali, regjistrohen 16 raste

21/02/2020 - 20:42

Shkon në 16 numri i të prekurve nga koronavirusi në Itali. Të gjitha rastet janë regjistruar në veri të vendit. 14 në Lombardi dhe Lodigiano dhe 2 në Veneto, bën të ditur agjencia e lajmeve ANSA.

Dy të prekurit në Veneto janë dy pensionistë 70-vjeçarë, njëri prej të cilëve në gjendje kritike.

Numri i të prekurve nga virusi vdekjeprurës është rritur ndjeshëm gjatë orëve të fundit, pasi vetëm pak orë më parë, mediet italiane raportonin vetëm 6 të prekur.

Një 38-vjeçar italian rezultonte i prekur nga virusi vdekjeprurës në Lombardi. Ai nuk kishte udhëtuar ne Azi, por në fillim të shkurtit ishte takuar me një mik, që sapo ishte kthyer nga Kina.

Pas kryerjes se analizave, rezulton të jetë prekur edhe bashkëshortja e 38-vjecarit, e cila është ne muajin e tetë të shtatzënisë, një i njohur i tyre si dhe 3 persona të tjerë.

Ndërkohë, në vendin fqinjë kanë nisur edhe polemikat nga politika, pasi Matteo Salvini i ka kërkuar kryeministrit Conte të mbrojë popullatën, ose të dorëhiqet.

“Blindo kufinjtë!”, i bën apel Salvini, Conte-s.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sipas të dhënave të publikuara nga Mbrojtja Civile në Itali, ditën e sotme është regjistruar një numër më i ulët i vdekjeve nga koronavir

Të gjithë austriakët do të duhet të përdorin maska për fytyrën gjatë blerjeve të ushqimeve, njoftoi sot qeveria, duke prezantuar një tjet

Një infermiere 30-vjeçare në Belgjikë ka humbur jetën për shkak të koronavirusit, duke u bërë viktima më e re në këtë shtet.

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu do të hyjë në karantinë.

Gjatë konferencës ditore për shtyp paraditen e sotme, ekspertë të Shëndetësisë FPS dhe Komiteti Kombëtar i Krizave zbuluan zhvillimet më

Agjencia publike e shëndetit në Gjermani ka raportuar se deri më tani janë infektuar 57.298 persona në të gjithë vendin nga koronavirusi.

Koronavirusi vazhdon që të vrasë njerëz në mbarë globin, duke shtuar numrin e viktimave.

Numri i viktimave nga koronavirusi ka shkuar në 23 në Turqi në 24 orët e fundit, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 131.

Një video e transmetuar nga mediat italiane që mban datën 16 nëntor të vitit 2015 ka bërë bujë në mediat sociale, por indiferente nuk kan