Rritja e infektimeve, maskat të detyrueshme në Paris

10/08/2020 - 11:53

Një maskë mbrojtëse duhet mbajtur tani në shumë pjesë të Parisit, duke filluar nga e hëna, pasi autoritetet vendosën të marrin masa të reja për të ndalur rritjen e infektimeve në kryeqytetin francez.

Urdhrit duhet ti binden të gjithë njerëzit mbi moshën 11 vjeç në zona ku ka grumbullime të mëdha njerëzish si në brigjet përgjatë lumit Senë dhe në tregjet e hapura.

Më shumë se 100 rrugë po ashtu mbulohen nga urdhri sipas një liste të shpërndarë nga policia. Sidoqoftë, disa vende të shumë frekuentuara nga turistët, si Kulla Eiffel dhe Harku i Triumfit në Champs Elisee përjashtohen nga rregullat e reja.

Maskat mbrojtëse kanë qenë të detyrueshme në hapësirat e mbyllura në Francë. Ata që nuk zbatojnë urdhrin rrezikojnë një gjobë prej 135 eurosh.  Pas një izolimi strikt Franca e sheshoi kurbën e infektimeve të reja por që nga fillimi i korrikut rastet janë rritur sërish.

Të premten, vendi raportoi 2288 raste të reja koronavirusi në raportimin e tij ditor, çka shënonte një rekord të periudhës së pas izolimit. Ekspertët kanë paralajmëruar se Franca mund ta humbasë kontrollin e pandemisë në çdo kohë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në një tjetër takim elektoral presidenti amerikan Donald Trump nuk ka ngurruar të përmendë marrëveshjen e arritur mes Kosovës dhe Serbisë

Rajoni i shkëputur i Nago-Karabakut në Kaukazin e Jugut tha të dielën se 16 nga ushtarakët e saj ishin vrarë dhe më shumë se 100 janë pla

Qytetarët e Zvicrës kanë votuar të dielën në një referendum kundër propozimit të njërës prej forcave politike në vend, për të kërkuar bll

Presidenti Trump emëroi të shtunën gjykatësen Amy Coney Barrett si anëtare të Gjykatës së Lartë, për të plotësuar vendin e mbetur bosh ng

Armenia ka mobilizuar ushtrinë, pas luftimeve të ashpra me forcat e Azerbajxhanit në rajonin e kontestuar të Nagorno Karabakut.

Ish-kryeministri italian, Silvio Berluskoni ka rezultuar sërish pozitiv me koronavirus.

Ministri i Jashtëm bjellorus, Uladzimer Makey ka akuzuar vendet Perëndimore për ndërhyrje në punët e brendshme të vendit të tij, për të n

Rreth 15 000 protestues u mblodhën në Londër për të marshuar kundër masave të qeverisë britanike për ndalimin e përhapjes së koronavirusi

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar nga një rritje masive e numrit të viktimave nga pandemia COVID-19.

Zviceranët do të vendosin të dielën me referendum nëse do të braktisin marrëveshjen e lëvizjes së lirë të njerëzve me Bashkimin Europian.