Rritja e infektimeve, maskat të detyrueshme në Paris

10/08/2020 - 11:53

Një maskë mbrojtëse duhet mbajtur tani në shumë pjesë të Parisit, duke filluar nga e hëna, pasi autoritetet vendosën të marrin masa të reja për të ndalur rritjen e infektimeve në kryeqytetin francez.

Urdhrit duhet ti binden të gjithë njerëzit mbi moshën 11 vjeç në zona ku ka grumbullime të mëdha njerëzish si në brigjet përgjatë lumit Senë dhe në tregjet e hapura.

Më shumë se 100 rrugë po ashtu mbulohen nga urdhri sipas një liste të shpërndarë nga policia. Sidoqoftë, disa vende të shumë frekuentuara nga turistët, si Kulla Eiffel dhe Harku i Triumfit në Champs Elisee përjashtohen nga rregullat e reja.

Maskat mbrojtëse kanë qenë të detyrueshme në hapësirat e mbyllura në Francë. Ata që nuk zbatojnë urdhrin rrezikojnë një gjobë prej 135 eurosh.  Pas një izolimi strikt Franca e sheshoi kurbën e infektimeve të reja por që nga fillimi i korrikut rastet janë rritur sërish.

Të premten, vendi raportoi 2288 raste të reja koronavirusi në raportimin e tij ditor, çka shënonte një rekord të periudhës së pas izolimit. Ekspertët kanë paralajmëruar se Franca mund ta humbasë kontrollin e pandemisë në çdo kohë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i Polonisë, Andrzej Duda ka konfirmuar sot se është prekur me COVID-19 dhe sipas mediave ndërkombëtare ai është në gjendje të

Në kohën që po shtohen së tepërmi rastet e reja me koronavirus, në Zvicër po flitet sërish për protokollin mjekësor për të përballuar një

Presidenti akutal i SHBA, Donald Trump ka votuar 10 ditë para zgjedhjeve amerikane më 3 nëntor.

“Nëse vendet evropiane duan t’i ruajnë pozicionet e tyre në sistemin global të ristrukturuar politikisht dhe ekonomikisht, ata duhet të s

Presidenti i SHBA, Donald Trump më 3 nëntor do të përballet me një nga sfidat më të mëdha elektorale të tij që do i sjellë fitoren për ma

Gjermania ka regjistruar më shumë se 50 raste me koronavirus për 100 mijë banorë në 7 ditët e fundit, ka njoftuar Qendra Kombëtare Epidem

Numri i të prekurve nga COVID-19 në mbarë botën ka arritur në mbi 42 milionë, sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të

Presidenti amerikan Donald Trump dhe sfiduesit i tij demokrat Joe Biden zhvilluan debatin e tyre të dytë dhe të fundit televiziv.

Një protestë e dhunshme është regjistruar gjatë mbrëmjes në Napoli, ku mijëra të rinj italianë kanë zbarkuar në rrugët e qytetit ndërsa j

Një shtetrrethim nate do të hyjë në fuqi në Madrid midis mesnatës dhe orës 06:00 të së shtunës, kur skadon bllokim dyjavor, njoftuan sot