Rritje rastesh me Covid-19 në Itali, 23 viktima

24/09/2020 - 20:13

Rriten rastet me COVID-19 në Ital . Sipas autoriteteve shëndetësore, janë 1786 rastet pozitive në këto 24 orët e fundit, për një total prej 304 mijë personash të infektuar. Shënohet rritje e lehtë edhe tek bilanci i viktimave, ku kanë humbur jetën 23 persona.

Ndërkohë, në një nga rajonet më të goditura, Kampania, guvernatori Vincenzo De Luca ka urdhëruar nga dita e nesërme përdorimin e maskave edhe në ambientet e hapura.

Sipas rregullores së re, çdo aktivitet komercial do të ketë detyrimin për t’i mbajtur temperaturën klientëve të tyre në hyrje”. Kampania ka regjistruar 248 raste pozitiviteti.

Nga Bashkimi Europian vjen ndërkohë një alarm shqetësues nga Stella Kyriakides, përgjegjësja për Shëndetësinë e ekipit të Ursula Von der Leyen. “Situata në disa vende të Bashkimit Europian është më e keqe sesa në mars, jemi të shqetësuar, duam të shmangim një mbyllje të re por qeveritë duhet të marrin masa”, deklaroi Kyriakides, duke iu referuar veçanërisht situatës në Francë dhe Spanjë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Nëse vendet evropiane duan t’i ruajnë pozicionet e tyre në sistemin global të ristrukturuar politikisht dhe ekonomikisht, ata duhet të s

Presidenti i SHBA, Donald Trump më 3 nëntor do të përballet me një nga sfidat më të mëdha elektorale të tij që do i sjellë fitoren për ma

Gjermania ka regjistruar më shumë se 50 raste me koronavirus për 100 mijë banorë në 7 ditët e fundit, ka njoftuar Qendra Kombëtare Epidem

Numri i të prekurve nga COVID-19 në mbarë botën ka arritur në mbi 42 milionë, sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të

Presidenti amerikan Donald Trump dhe sfiduesit i tij demokrat Joe Biden zhvilluan debatin e tyre të dytë dhe të fundit televiziv.

Një protestë e dhunshme është regjistruar gjatë mbrëmjes në Napoli, ku mijëra të rinj italianë kanë zbarkuar në rrugët e qytetit ndërsa j

Një shtetrrethim nate do të hyjë në fuqi në Madrid midis mesnatës dhe orës 06:00 të së shtunës, kur skadon bllokim dyjavor, njoftuan sot

Franca ka shënuar një tjetër rekord të infektimeve nga Covid në 24 orë, duke regjistruar  42.032 raste, ndërsa një ditë më parë ishin 41.

Hemisfera veriore është në një “moment kritik” të pandemisë nga Covid-19.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Ankara tha të premten se po pezullonte përkohësisht të gjitha shërbimet për qytetarët amerikanë dhe a