Rumania vendim ekstrem, kush vjen nga Lombardia do të qëndrojë 14 ditë në karantinë

24/02/2020 - 07:35

Rumania ka vendosur që çdo person që futet në këtë vend pasi ka ardhur nga zona e Lombardisë në Itali, të futet në karantinë të detyruar. Ky është vendimi i autoriteteve rumune për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

Personat do të qëndrojnë në karantinë të detyruar për 14 ditë, dhe nëse për momentin nuk janë të sëmurë apo kanë simptoma. Ministria e Shëndetësisë rumune ka urdhëruar marrjen e kësaj mase për të gjithë personat që vijnë nga një vend i prekur ose për ata që kanë kaluar nëpër ato komuna.

Ky vendim ekstrem është marrë për shkak të lëvizjeve të shumta të njerëzve midis dy vendeve. Në një postim në rrjetet sociale, Ministria tha se “të gjitha rastet e dyshuara, do të raportohen menjëherë pranë departamenteve të shëndetit publik”. Ndërkohë, në Itali ka shkuar në 153 numri i personave të prekur nga koronaviursi, ku të paktën tre persona kanë humbur jetën.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në Spanjë vijon të rritet numri i viktimave si pasojë e koronavirusit.

Një mjeke në Wuhan, që ishte ndër të parat që paralajmëroi mjekët e tjerë për përhapjen e koronavirusit, është zhdukur duke shkaktuar shq

Turqia ndihmon me produkte mjekësore Spanjën dhe Italinë.

Në Shtetet e Bashkuara, numri i viktimave nga COVID-19, sëmundja që e shkakton koronavirusi, ka shkuar 4,055, ndërsa numri i të infektuar

Një tërmet me magnitudë 6.5 të shkallës rihter ka rënë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Numri i personave të infektuar me koronavirus në mbarë botën arriti në 850,914 persona, ndërsa ai i viktimave në 41,983.

Franca ka regjistruar ditën e saj më të errët, që nga nisja e pandemisë Covid-19.

Britani ka publikuar shifrat e 24 orëve të fundit në lidhje me koronavirusin.

Sipas të dhënave të publikuara nga Mbrojtja Civile në Itali, ditën e sotme është regjistruar sërish një numër i lartë vdekjesh nga pandem

Koronavirusi ka shkaktuar mbi 1000 të vdekur në Holandë.